Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

KE parashikon 12.8 për qind inflacion në Bullgari në vitin 2022

Foto: Pixabay

Inflacioni prej 12.8 për qind e pret Bullgarinë në vitin 2022. Kështu thuhet në parashikimin ekonomik të vjeshtës të publikuar nga Komisioni Evropian. Ai është 0.3 për qind më i lartë se parashikimi i verës. Kujtojmë se vitin e kaluar inflacioni në vendin tonë ishte 2.8 për qind. Rënia e pritshme e rritjes së produktit të brendshëm bruto është 3.1 për qind në 7.6 për qind në 2021.

Rënia e investimeve në Bullgari për këtë vit do të jetë 8 për qind. Vendi ynë pritet ta përfundojë vitin me një papunësi prej 5.2 për qind.Më shumë nga rubrika

Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD

Ministria e Mbrojtjes do të monitorojë dezinformatat në internet

Ministria e Mbrojtjes ka krijuar një organ që do të monitorojë dezinformatat në internet dhe media. Sipas rregullores së re për veprimtarinë e Qend