Programi i ditës

Bullgaria prezanton shije dhe aroma në “Javën e Gjelbër” në Berlin

Bullgaria përfaqësohet nga 14 prodhues bullgarë nga industria ushqimore në Ekspozitën Ndërkombëtare për Bujqësi, Industrinë Ushqimore dhe Hortikulturë “Java e Gjelbër Berlin 2023”. Në një sipërfaqe prej 198 metrash katrorë, vendi ynë ekspozon mjaltin..

botuar më 23-01-20 4.42.MD

Do të dyfishojmë vëllimin e të vetmes magazinë të gazit në Bullgari

Fillon projekti për zgjerimin e rezervuarit të vetëm të gazit në Bullgari - në Çiren, rajoni i qytetit  Vraca të Bullgarisë Veriperëndimore. Kompania shtetërore “Bullgartransgaz” ia dha kontratën një konsorciumi që përfshin “Gllavbullgarstroj” në..

botuar më 23-01-20 4.27.MD
Hero Mustafa

Ambasadori amerikan kritikoi institucionet bullgare

Sipas ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë, Herro Mustafa, korrupsioni ka deformuar mënyrën e funksionimit të institucioneve në Bullgari. Si një ilustrim të problemit, ajo përshkroi “historitë për avokatët me valixhe” dhe..

botuar më 23-01-20 2.41.MD

Ministria e Punëve të Jashtme jep një notë proteste me rastin e sulmit në Ohër

Ambasadorja e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Bullgari, Agneza Rusi Popovska do të thirret në Ministrinë e Punëve të Jashtme në Sofje për t'i dorëzuar një notë proteste në lidhje me veprën e rëndë penale të kryer ndaj sekretarit të qendrës..

rinovuar më 23-01-20 2.32.MD

Përpjekjet e së majtës për të formuar një qeveri dështuan

Në takimin e lidershipit në parlament mes Partisë Socialiste Bullgare (BSP), GERB, Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) dhe "Ngritja Bullgare" nuk u arrit marrëveshje. "Po e vazhdojmë ndryshimin", "Bullgaria Demokratike" dhe "Vëzrazhdane" nuk..

botuar më 23-01-20 2.03.MD
Ministri Asen Mexhidiev

Ministria e Shëndetësisë propozon ndryshimin e formulës për ndalimin e eksportit të barnave të caktuara

Ministria e Shëndetësisë propozon disa masa konkrete për të siguruar aksesin e qytetarëve në produktet medicinale jetike. Ata parashikojnë ndryshimin e formulës që ndalon eksportin e barnave të caktuara që paguhen pjesërisht ose plotësisht nga Arka e..

botuar më 23-01-20 1.22.MD
Ministria e Mbrojtjes

Deputetët miratuan një marrëveshje ndërmjet ministrive ushtarake të Bullgarisë dhe të SHBA-së

Kuvendi Popullor ratifikoi me shumicë, me dy lexim е , Marrëveshjen për blerje dhe shërbim të ndërsjellë midis Ministrisë sonë të Mbrojtjes dhe Departamentit të Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara. Partia “Vëzrazhdane” dhe Partia Socialiste..

botuar më 23-01-20 12.11.MD

Ukraina pret mbështetje serioze ushtarake pas takimit në Ramstein

Ukraina po përgatitet për takimin e radhës të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës në bazën amerikane “Ramstein”, i cili zhvillohet sot, më 20 janar. Tema kryesore e takimit është dhënia e ndihmës ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë..

botuar më 23-01-20 10.39.PD

Rastet pozitive të Covid-19 janë në rënie

Rastet e reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit janë 93. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 2,6% e 3540 testeve të kryera kanë rezultuar pozitive. Janë 338 të shtruar në spitale, nga të cilët 50 janë në reanimacion. Janë 27..

botuar më 23-01-20 9.06.PD

Parashikimi i motit për 20 janarin 2023

Ditën e premte, më 20 janar , një ciklon mesdhetar do të kalojë në vend. Vranësirat do të jenë më shpesh të konsiderueshme. Nga perëndimi në lindje do të nisin reshje në të gjithë vendin, të shoqëruara me bubullima vende-vende. Në gjysmën perëndimore..

botuar më 23-01-19 8.25.MD