Programi i ditës

Gjashtë veta me Covid të konfirmuar vdiqën në 24 orët e fundit

946 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u rritën me 806 nga një ditë më parë. 63 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 13.66 për qind e 6925 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar..

botuar më 22-09-20 10.31.PD

Turqia nuk refuzon të ndërmjetësojë mes Rusisë dhe Ukrainës

Ukraina dhe Rusia kanë rënë dakord për shkëmbimin e 200 robërve të luftës, njoftoi Presidenti turk Rexhep Erdogan për televizionin PBS. Deklarata u bë pas takimit të Erdoganit në Uzbekistan me liderin rus Vlladimir Putin. Presidenti turk shtoi se..

botuar më 22-09-20 10.16.PD

Parashikimi i motit për 20 shtatorin 2022

Të martën në mëngjes reshjet do të ndalen në Bullgarinë Veriperëndimore. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell, erë dhe vranësira të ndryshueshme në të gjithë vendin. Temperaturat minimale do të jenë nga 6 deri në 11°, në Sofje 6°. Temperaturat..

botuar më 22-09-19 6.45.MD

Interkonektori Greqi-Bullgari do të vihet në funksion më 1 tetor

Lidhja ndërsistemore e gazit Greqi-Bullgari do të vihet në shfrytëzim më 1 tetor me një ceremoni zyrtare në Sofje. Kjo bëhet e qartë nga një njoftim për shtyp i Presidencës. Në këtë ceremoni pritet të mbërrijnë Presidentja e Komisionit Evropian,..

botuar më 22-09-19 5.36.MD

Bullgaria bëhet selia e agjencive ballkanike të lajmeve

Bullgaria bëhet selia e Asociacionit të Agjencive Ballkanike të Lajmeve - Evropa Juglindore. Sekretar i përgjithshëm i organizatës do të jetë Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Telegrafike Bullgare Kirill Vëllçev. Këtë e pranuan përfaqësuesit e..

botuar më 22-09-19 3.44.MD

Qeveria pret që inflacioni të frenohet

Sipas të dhënave të fundit, inflacioni është rreth 19 për qind në bazë vjetore, njoftoi për Nova Tv, Ministri në detyrë i Ekonomisë, Nikolla Stojanov. Ai nuk pret një rritje më të madhe të inflacionit deri në fund të vitit. Ai beson se pas masave..

botuar më 22-09-19 3.23.MD

Mbretëresha Elizabeth II la një kujtim urtësie dhe dashamirësie, tha presidenti Rumen Radev

Takimet me Mbretëreshën Elizabeth II mbeten një kujtim i paharrueshëm i mençurisë, dashamirësisë dhe mënyrës së mahnitshme në të cilën ajo sillte mësimet e së kaluarës në sfidat e sotme. Këtë e deklaroi Presidenti rumen Radev para gazetarëve në..

botuar më 22-09-19 12.37.MD

24 janë pretenduesit për medaljen e artë nga Panairi Ndërkombëtar në Plovdiv

Gati 200 firma dhe kompani nga 12 vende demonstrojnë avantazhet dhe risitë e tyre konkurruese gjatë edicionit të 76-të të Panairit Ndërkombëtar Teknik në Plovdiv. Mbi 60 për qind e pjesëmarrësve në ekspozitë janë kompani të huaja nga Rumania,..

botuar më 22-09-19 12.27.MD

Sipas statistikës zyrtare nuk ka pasur asnjë vdekje nga Covid në 24 orët e fundit

140 janë të sapo infektuar me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u ulën me 58 nga një ditë më parë. 71.4 për qind e të sapoinfektuarve nuk ishin të vaksinuar kundër koronavirusit. 10.1 për qind e 1386 testeve të kryera ishin..

botuar më 22-09-19 10.37.PD

Ushtria ukrainase vazhdon të përparojë, tha Presidenti Zelenski

Presidenti ukrainas Volвodimir Zelenski premtoi se nuk do të ketë asnjë ndalim në luftën për të kthyer të gjithë territorin e humbur ukrainas nga Rusia. Në një adresë video, Zelenski tha se perceptimi i një qetësie në betejat pas sukseseve të..

botuar më 22-09-19 10.14.PD