Programi i ditës

Ideja e një republike presidenciale është vetëm e "Ka një popull të tillë"

Presidenti Rumen Radev nuk ka asnjë lidhje me referendumin e nisur nga partia “Ka një popull të tillë” (ITN) për të zëvendësuar formën parlamentare të qeverisjes me atë presidenciale, tha në një konferencë lideri i partisë Sllavi Tifonov...

botuar më 23-01-26 5.44.MD

Komisioni Evropian po e padit Bullgarinë për shkak të masave të pashpallura për burimet e rinovueshme

Komisioni Evropian ka njoftuar se do të ngrejë padi kundër Bullgarisë dhe Sllovakisë në Gjykatën e Drejtësisë të BE-së për vendosjen e gjobave sepse nuk kanë futur në legjislacionin e tyre kombëtar rregullat evropiane për energjinë nga burimet e..

botuar më 23-01-26 4.16.MD

BSP ia dha prokurorisë ministrin е punës dhe politikës sociale në detyrë

Partia Socialiste Bullgare (BSP) ka paraqitur kallëzim në prokurori kundër ministrit të punës dhe politikës sociale në detyrë Llazar Llazarov për shkak të dyshimeve për keqpërdorim të fondeve evropiane. Sipas socialistëve, paratë janë..

botuar më 23-01-26 2.52.MD

Për shkak të Ukrainës, prodhuesit e drithërave duan që BE-ja të ndërhyjë në treg

“Korridoret e solidaritetit” në mbështetje të eksportit të mallrave bujqësore nga Ukraina e kthyen Bullgarinë në një stok buferik. Drithërat përgjatë këtyre korridoreve nuk eksportohen, kjo çon në mbingopje të tregut vendas dhe ushtron presion mbi..

botuar më 23-01-26 1.05.MD
Ambasada e Bullgarisë në Shkup

Ambasadori bullgar nuk do të kthehet së shpejti në Shkup

Pas rrahjes së bullgarit maqedonas Hristijan Pendikov në Maqedoninë e Veriut, pati tronditje dhe pranime në nivele të ndryshme se ishte një krim urrejtjeje. Pas kësaj, filluan të zvarriten skenarët se Pendikov është narkoman dhe tregtar droge, se..

botuar më 23-01-26 10.47.PD

Sulm i ri masiv ajror rus kundër Ukrainës

Mbi ¾ e territorit të Ukrainës, u vendos një kod i kuq i rrezikut ajror. Ukrainasit u paralajmëruan të marrin parasysh sinjalet e alarmeve dhe të shkojnë në vendet për fshehje menjëherë për shkak të sulmeve ruse. Rryma elektrike u ndërpre në shumë..

botuar më 23-01-26 9.53.PD

Një person me Covid të konfirmuar vdiq në 24 orët e fundit

53 janë të sapoinfektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Mbi 52.8 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 1.76 për qind e 3004 testeve të kryera rezultuan pozitive, tregon portali coronavirus.bg. Numri i..

botuar më 23-01-26 8.56.PD

Parashikimi i motit për 26 janarin 2023

Të enjten do të mbajë mot i vranët me reshje bore, kryesisht në Bullgarinë Jugperëndimore. Në verilindje do të ketë reshje shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 3 deri në 2°, në kryeqytet minus 2°. Në qafat malore mund të ketë ngrica...

botuar më 23-01-25 8.25.MD

Kryetari i Kuvendit Popullor Vezhdi Rashidov u prit nga Papa Françesku

Kryetari Kuvendit Popullor Vezhdi Rashidov u prit në një takim personal nga Shenjtëria e Tij Papa Françesku në Vatikan. Takimi u zhvillua në kuadër të predikimit të posaçëm të Papës me rastin e ditës së fundit të javës së unitetit të krishterë...

botuar më 23-01-25 6.00.MD

“Lukoil” pretendon se nuk ka dërguar karburant në Ukrainë nga Bullgaria

Kompania ruse e naftës "Lukoil" hedh poshtë akuzat për furnizim me karburant në Ukrainë nga rafineria e saj në Bullgari ose përmes kanaleve të tjera dhe nuk përjashton mundësinë e paraqitjes në gjykatë, raporton TASS, cituar nga BTA. “Në..

botuar më 23-01-25 2.19.MD