Programi i ditës

Shtëpia e re e Qendrës Kulturore dhe Informative të Bullgarisë u hap në Shkup

Shtëpia e re e Qendrës Kulturore dhe Informative të Bullgarisë u hap zyrtarisht sot në Shkup në rrugën “Nikolla Vapcarov” nr.6, njoftoi BGNES. Deri më tani qendra ishte e vendosur në Ambasadën bullgare në kryeqytetin maqedonas. Në mesin e të ftuarve të..

botuar më 22-11-25 4.17.MD

1/3 e viktimave të dhunës në familje nga frika heqin dorë nga procese

Me protesta në Sofje dhe Plovdiv, organizata të ndryshme po shënojnë 25 Nëntorin, të shpallur Ditë Ndërkombëtare kundër Dhunës ndaj Grave. Statistikat jozyrtare tregojnë se më shumë se 20 vrasje të grave u kryen këtë vit si pasojë e dhunës në familje...

botuar më 22-11-25 3.56.MD

Kuvendi Popullor ratifikoi kontratën për avionët e rinj F-16

Shumica në parlament ratifikoi kontratën për blerjen e 8 avionëve të rinj F-16 Block 70. Kontrata për blerjen e tyre u mbështet me 152 vota “pro”, 42 deputetë votuan kundër dhe 7 abstenuan. Grupet parlamentare të BSP dhe “Vëzrazhdane” votuan..

botuar më 22-11-25 3.49.MD
Centrali atomik

Rusia është e prirur të pranojë krijimin e një zone sigurie rreth termocentralit bërthamor

Krijimi i një zone sigurie rreth centralit bërthamor ukrainas "Zaporozhie" mund të mbështetet nga pala ruse. Sipas kreut të "Rosatom" Aleksej Lihaçov, kjo duhet të bëhet sipas kushteve të Rusisë, e cila kontrollon centralin atomik “Zaporizhie”...

botuar më 22-11-25 10.06.PD

Rënie e lehtë e rasteve me Covid-19

Rastet e reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit janë 198. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 5,5% e 3554 testeve të kryera kanë rezultuar pozitive. Janë 466 të shtruarit në spitale, nga të cilët 55 janë në reanimacion. Janë..

botuar më 22-11-25 9.31.PD

Qendra Kulturore dhe Informative e Bullgarisë në Shkup është zhvendosur në një shtëpi të re

Shtëpia e re e Qendrës Kulturore dhe Informative të Bullgarisë në Shkup do të hapet zyrtarisht më 25 nëntor – ditën e Shën Klementit të Ohrit. Në mesin e të ftuarve në ngjarje do të jenë ministrat e kulturës të Bullgarisë Velislav Minekov dhe të..

botuar më 22-11-25 6.10.PD

Parashikimi i motit për 25 nëntorin 2022

Gjatë natës nga veriperëndimi, me erë kryesisht mesatare do të vazhdojë të depërtojë ajër i ftohtë. Vende-vende në malin Prebdallkan dhe në fusha të larta do të ketë reshje të dobëta bore. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 3° dhe 8°,..

botuar më 22-11-24 8.30.MD
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev nuk e pranon dorëheqjen e kryesekretarit të Ministrisë së Punëve të Brendshme

Siguria kombëtare dhe Ministria e Brendshme nuk mund të bëhen peng i ambicieve politike konjukturale afatshkurtra. Kështu ka bërë të ditur në qëndrimin e tij presidenti Rumen Radev. Ai ka theksuar se nuk do ta pranojë dorëheqjen e dorëzuar nga..

botuar më 22-11-24 7.38.MD

Ekspertët kanë kërkuar dënime më të ashpra për shkelësit në rrugë

2072 persona kanë vdekur në rrugët e Bullgarisë që nga viti 2019, u njoftua në një forum në Sofje të organizuar nga organizata joqeveritare Instituti për Sigurinë Rrugore. "Bullgarët po vdesin, më shumë se në një konflikt ushtarak. Unë e di..

botuar më 22-11-24 6.49.MD

Ministria e Punëve të Jashtme i dorëzon notë proteste ambasadorit të Republikës së Maqedonisë së Veriut

Ministria e Punëve të Jashtme dënon kategorikisht të shtënat në klubin bullgar “Car Boris III” më 23 nëntor 2022 në Ohër. Ky akt kriminal është sulmi i tretë kundër Klubit “Mbreti Boris III” në më pak se dy muaj, thuhet në njoftimin e Ministrisë..

rinovuar më 22-11-24 4.02.MD