Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Takimet e së dielës

{ include file="./partials/authors.html" } БНР Новини
Foto: arkivUshtari bullgar në shtypin evropian (1841-1912) paraqitur në librin e ri të gazetarit Dimitër Dimitrov

СнимкаDimitër Dimitrov ka punuar shumë vite si gazetar jashtë shtetit. Ai u kthye në Bullgari, që të paraqesë librin e tij të ri “Bota për ushtarin bullgar”. Premiera e librit ishte më 10 shkurt të këtij viti. Libri luksoz përmban 150 ilustrime bardhë e zi, si dhe të tilla më ngjyra. Vëllimi i parë i trilogjisë përfshin periudhën nga 1841 deri në Luftën Ballkanike (1912), kurse kjo periudhë nga ana e vet është ndarë në disa periudha të veçanta: “Hajdutët, kryengritësit dhe vullnetarët 1840-1878”, “Ushtria e re bullgare 1878 – 1885”, “Lufta Serbo-Bullgare 1885”, “Grushti, kundërgrushti, kryengritjet 1886-1887” dhe “Koha e manovrave 1888-1912”. Vëllimi i dytë i trilogjisë i është kushtuar Luftës ballkanike. Sipas autorit ajo ka një rëndësi shumë të madhe për Bullgarinë edhe sot e kësaj dite. Vëllimi i tretë do të përfshijë periudhën nga Lufta ballkanike deri në vitin 1944.

Autori ka grumbulluar publikime të gazetave kryesore evropiane, si ato britanike Graphic, Illustrated London News, gazetat franceze L’Illustration, Monde Illustre, gazeta gjermane Illustrite Zeitung, ajo italiane Domenica del Corriere etj.  E vlershmja është se tekstet janë në origjinal – si faksimile, dhe krahas kësaj është publikuar dhe përkthimi i tyre. Është përfshirë dhe novela për hajdutin bullgar, vepër e një autori francez, publikuar gjatë 1863-ës, si dhe shumë vërejtje dhe data, të publikuara sipas stilit të vjetër, ose sipas kalendarit julian, i cili ishte në fuqi në Bullgari deri në vitin 1916.

Dimitër Dimitrov i ka grumbulluar këto materiale unikale në vazhdim të disa dekadave në antikuariatet e Londrës, Brukselit dhe të qyteteve të tjera evropiane. Ato janë nga koleksioni i tij privat. Gazetari ka zbuluar dhe një fakt ende të panjohur për historianët - një viktimë të Bashkimit të Bullgarisë, të pikturuar në një gazetë franceze. Emri i saj do të shpallet së shpejti dhe gazetari shpreson se ky do të jetë një prej kontributeve të tij në historinë tonë.


Më shumë nga rubrika

Violeta Egan dhe Nicole Gancheva Contreras  para bustit të Sirak Skitnik në Radion Kombëtare Bullgare

Bullgaria si një “destinacion veror” për fëmijët bullgarë të lindur jashtë shtetit

Për shumë fëmijë bullgarë të lindur jashtë shtetit që prej vitesh Bullgaria është e kthyer në një “destinacion veror”. Ata e frekuentojnë atdheun e prindërve kryesisht gjatë verës, në kohën e pushimeve. Violeta Egan dhe Nicole Gancheva Contreras..

botuar më 21-08-05 1.49.MD

Po ulet numri i njerëzve që dëshirojnë të votojnë po të ketë zgjedhje të treta parlamentare në vend

Partia e Sllavi Trifonovit "Ka një popull të tillë" (ITN) po rrit elektoratin e saj kundejt koalicionit GERB - SDS, sipas sondazhit të fundit të “Market Links” të porositur nga bTV. Sondazhi u zhvillua në periudhën midis 21-28 korrikut. Në rast të..

botuar më 21-08-05 11.10.PD

Të vaksinuarit apo të shëruarit – kush ka imunitet më të fortë?

Është vështirë të gjeni punonjës mjekësorë, të cilët janë kundër vaksinimit. Megjithatë, kur vaksinimi "me çdo kusht" është në kundërshtim me rregullin bazë "mbi të gjitha nuk dëmton", situata ndryshon. Për momentin, bota po flet përsëri për një..

botuar më 21-08-05 9.45.PD