Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Doc. Stefka Tepaviçaropva zbulon ilaç kundër stresit dhe plakjes

БНР Новини
Foto: BTA

E buzëqeshur dhe plotë vitalitet dhe energji. Kështu duhet autorja e sesisë së mrekullueshme produktesh kuruese nga liqenet e kripura afër Burgasit docent Stefka Tepaviçaropva. Ajo përpunon afro 15 vjet preparatet unikale mbi bazën e finjës së detit dhe baltës së detit në laboratorin modest në Institutin e Kimisë së Përgjithshme dhe Joorganike pranë Akademisë Bullgare të Shkencave.

Gjithçka ka filluar kur njerëzit që kanë përjetuar ndikimin e favorshëm të kurimit me baltë detare i janë drejtuar ekipit të saj që të ndihmojë të gjejnë baltë deti që mund të përdorin edhe në shtëpi. Kështu në laboratorin në Sofje fillon përpunimi i produkteve, ndërsa në bazën e Institutit në Burgas shkencëtarët përpunojnë deri në fund teknologjitë. Ata punojnë sipas detyrës së shtruar nga mjekët në qendrat fito terapeutike në Bullgari. Kohët e fundit ndaj punës së tyre shfaqin interes nga Norvegjia, Italia, Franca dhe Rusia. Eksportojnë sasi të vogla edhe në ShBA. Duhet theksuar se interesi nga jashtë është më i madh sesa në Bullgari. Ekipit të docentes i drejtohen njerëz që tashmë kanë qenë në bregdetin bullgar, kanë përdorur produktet e liqenit afër Pomorjes dhe janë të kënaqur prej tyre.

Foto: arkiv personal“Nëse ishim prodhues më i madh me siguri do të kishim pushtuar pjesën e madhe të tregut evropian – thotë Stefka Tepaviçaropva. – Detyra jonë është më tepër inovative të themi se kemi diçka unikale që mund të sjellë si turistë kështu edhe para. Përpunimi i produkteve tipike bullgare, që të gërshetojmë gjërat e pa përsëritshme bullgare u kthye në kauza ime. Fillova me idenë që të bëjë kështu që Bullgaria të kthehet në një vend të kërkuar pikërisht për shkak të këtyre pasurive natyrore. Arrita të bind edhe kolegët e mi me të cilët punojmë me shpirt dhe zemër. Ne jemi optimistë, se ideja do të çojë në diçka më serioze në krijimin e degës së tërë të balneologjisë në turizëm. Kemi produkte unikale detare dhe bimore që janë të përshtatshme për terapi.”

Liqenet kripura detare afër Burgasit janë unikale me baltën dhe finjën që ndodhen në to. Këto janë produkte të industrisë së prodhimit të kripës në Bullgari. Substanca që mbetet pas nxjerrjes së kripës quhet finjë detare. Ajo mund të përdoret për mineralizimin e organizmit me mikroelemente të çmueshme për njeriun. Ka përmbajtje të lartë të magnezit, që është me rëndësi. Ajo përdoret në vaska për masazhe dhe maska dhe në këtë mënyrë organizmi ushqehet përmes lëkurës. Balta nga liqenet e Burgasit po kështu është një produkt që nuk ka analog. Ndikimi kurues i të dy produkteve u detyrohet përmbajtjes së pasur të mikroelementeve.

“Në Bullgari mund të përdoren produkte që bë të vërtetë të tërheqin turistët të huaj – thekson Stefka Tepaviçaropva. – Produktet tona janë në dy seri. Njëra është vetëm mbi bazën e finjës detare, ndërsa tjetra gërsheton finjën ose baltën detare me vajra të ndryshme eterike ose ekstraktesh bimore. Kemi produkte, që gërshetojnë fijen detare me ekstrakte të trëndafilit vajor bullgar. Janë shumë bimët dhe vajrat eterike që përdorim. I gërshetojmë e fijen që të bëjmë solucione që përdoren për mjekim në ujë. Bëjmë xhele të ndryshme masazhi dhe maska ushqyese. Përpunuan kremra për fytyrë dhe trup. Ato tashmë provuan efektin e vet kurues dhe mjekët jo vetëm që i pranojnë por i aplikojnë në kurimin e shumë sëmundjeve .Ndërsa për mua kjo është njohja më e madhe për produktet tona.”

Përgatiti në shqip. Zoja Konstadinova


Më shumë nga rubrika

Qeveria miratoi ndryshimet në ligjin për të huajt, duke lehtësuar qëndrimin në vendin tonë

Qeveria në mbledhjen e sotme miratoi projektligjin për ndryshime në Ligjin për të Huajt në Bullgari. Qëllimi është lehtësimi i regjimit të qëndrimit në vendin tonë për qytetarët nga vendet e treta – specialistë të kualifikuar dhe punëtorë sezonalë...

botuar më 24-02-28 3.40.MD

Ukraina shënoi dy vjetorin e zymtë të fillimit të luftës

Më 24 shkurt, Ukraina shënoi dy vjet nga pushtimi rus. Përvjetori i zymtë vjen në sfondin e vdekjes së liderit të opozitës ruse Aleksei Navalni ,  sundimin e qytetit kyç lindor të Ukrainës Avdeevka - fitorja më e madhe simbolike e Rusisë që nga..

botuar më 24-02-28 12.57.MD

Bullgarët në Gorë ruajnë gjuhën dhe kulturën e tyre, por kanë nevojë për mbështetje - Pjesa II

  Vazhdon vizita jonë tek bullgarët në rajonin e Gorës në Shqipërinë Verilindore. Bullgarët në Gorë ruajnë gjuhën dhe kulturën e tyre, por kanë nevojë për mbështetje - Pjesa I Miri j an Dauti është një nga mësuesit në moshë më të re në..

botuar më 24-02-25 11.30.PD