Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rezultate inkurajuese nga kampionati botëror për të rinj në boks

{ include file="./partials/authors.html" } БНР Новини
Bllagoj Najdenov nga klubi sportiv “Sllavia” fitoj titullin e kampionit në kategorinë deri më 81 kilogramë
Foto: BGNES

Në vazhdim të dy javëve Bullgaria qe vazhdimisht në fokusin e vëmendjes të adhuruesve të mundjes me grusht nga e gjithë bota. Kampionati botëror i boksit për të rinj dhe të reja midis 17 dhe 18 vjet mblodhi nga data 14 deri më 24 prill në Sofje ajkën e boksit rinor. Ngjarja shkaktojë një interes mjaft të fortë, jo vetëm se qe e para në kalendarin botëror të boksit për vitin, por dhe sepse është kualifikimi i vetëm për lojërat Olimpike për të rinj gjatë muajit gusht të këtij viti në Nanxhing-Kinë.

Një numër rekord vendesh 96 matën forcat e veta në këtë sport, ku krahas me gjigantëve-Rusia, Kuba, Shtetet e Bashkuara në garë për herë të parë u përfshinë vende si Haiti, Butan, Burundi e të tjera. Pjesëmarrësit në ngjarje qenë jashtëzakonisht të kënaqur nga organizimi. Asociacioni Ndërkombëtar i boksit/ AIBA/ bile propozoi që Bullgaria të marrë përsipër dhe mikpritjen për kualifikimin olimpik evropian për Rio- de- Zhanejron gjatë vitit 2016! Vendi u paraqit denjësisht jo vetëm si mikpritës, por dhe si pjesëmarrës në ring. 1 medalje të artë, 1 të bronztë dhe 4 kuota për pjesëmarrje në lojërat Olimpike të rinisë- i tillë qe bilanci për boksin bullgar.

Favoriti mes bullgarëve- Bllagoj Najdenov, krejtësisht justifikojë pritjet e ekspertëve në fushën e boksit. I riu i talentuar është nxënës i njërës prej shkollave më të mira të boksit në Bullgari- ajo e klubit sportiv “Sllavia”. Najdenov mbrojti me dinjitet titullin e vet prej kampioni nga Kampionati Evropian në Sofje nga viti 2012 dhe pas një ndeshje të rëndë me kampionin e boksit të Azisë, Vadim Kazakov nga Kazakistani morri medaljen e artë. Zëvendës kampioni evropian i Bullgarisë nga viti 2012 në Sofje Dushko Bllagovestov morri dekoratë të bronztë pas një humbjeje nga kubani Havier Ibanes, i cili u largua nga Sofja me floririn e fituar në kategorinë deri më 56 kilogramë dhe qe i zgjedhur për boksier më të mirë në kampionatin Botëror. Kuota për pjesëmarrje morën akoma Daniell Asenov/52 kilogramë/ dhe Nikollaj Çavdarov/75 kilogramë.

Që këtu e tutje , pasi të marrin pak frymë, boksierët bullgar fillojnë një përgatitje intensive për lojërat Olimpike të rinisë në Nanxhing-Kinë, nga data 16 deri më 28 gusht. Pavarësisht se Bullgaria fitoj 4 kuota për olimpiadën, sipas rregullores ajo ka të drejtën të dërgojë për pjesëmarrje në lojërat vetëm 3 përfaqësues të vet. Cila do të jetë treshja , do të mësojmë fare shpejt. Shpresat më të mëdha janë të lidhura me Bllagoj Najdenovin, i riu me lëvizje shumë mirë të matura në ring, i cili e nervozon kundërshtarin dhe është shumë i fort në kundra sulm. Por sporti është si jeta-gjithmonë e përmbushur me befasi. Kurse ne do të mbledhim grusht fortë për të gjithë djemtë bullgar me shpresë që ti shikojmë dhe gjatë vitit 2016-në ringun e lojërave Olimpike në Rio.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Tenisti Grigor Dimitrov është gati të kthehet në TOP 20

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov kapërceu shtatë vende deri në 21, falë gjysmëfinales së tij në turneun e Serisë Masters në Indian Wells, ku ai mundi me sukses Daniil Medvedev dhe Hubert Hurkach para se të humbte nga kampioni i ardhshëm..

botuar më 21-10-18 3.51.MD
Borjana Kalejn

Borjana Kalejn me medalje të arta për lojën e saj me top dhe rreth në Rumani

Më 17 tetor Borjana Kalejn fitoi medalje të arta në finalet me top dhe rreth të Kupës Botërore të vargut Challenge në qytetin rumun Cluj. Bullgaria, e cila para kësaj zuri vendin e parë edhe në shumëgarësh, mori një rezultat prej 26,650 pikësh në..

botuar më 21-10-18 10.13.PD
Grigor Dimitrov

Për herë të parë Grigor Dimitrov do të luajë në gjysmëfinale në Indian Wells

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov vazhdon lojën e tij të mirë në turneun Masters në Indian Wells. Në një ndeshje nga çerekfinalet, bullgari tregoi shpirt luftarak dhe përsëri, pasi në raundin e 16 arriti të bëjë një kthesë në ndeshjen këtë..

botuar më 21-10-15 9.17.PD