Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Admirohet konkursi i dytë i prodhimit artizanal i birrës

Foto: arkiv

Megjithë temperaturat jo të zakonta për stinën e verës, sezoni i birrës po shkon shumë mirë. Prodhuesit e birrës artizanale shfrytëzojnë çdo rast për të popullarizuar hobin e tyre. Pas Festivalit BeerRelation në Sofje, ku u grumbulluan prodhues të birrës artizanale dhe koleksionues të saj, tani u mbajt dhe konkursi i dytë. Organizator ishte Asociacioni i prodhuesve të birrës në kushte shtëpiake.

Juria duhej të përzgjidhte nga një birrë në katër kategoritë – Weizen, Bitter Special, Stout i Ëmbël dhe Pale Ale Amerikane. Ndaras, u degustuan edhe 16 lloje të tjera birre, përgatitur në kushte shtëpiake. Në këtë konkurs garuan më se 50 pjesëmarrës, përfshiu nga Polonia dhe Sllovakia.

Z. Svilen Kirillovski, anëtar i jurisë, rrëfen më shumë rreth kritereve të konkursit:

Vlerësimi ishte në bazë të BJCP-it (BeerJudgeCertificationProgram ), pra sipas kritereve botërore për llojet përkatëse të birrës – a kanë shkumë, ngjyrë, aromë, shije dhe stil. Më vjen mirë se shumë nga prodhuesit e birrës artizanale i përgjigjen kriterit të stileve botërore.”

Juria përbëhej si nga anëtarë bullgarë e të huaj. Këta të fundit ishin Martin Fek dhe Peter Bognar. Fitues në kategorinë e birrës Weizen juria zgjodhi Danaill Dillovin (Bullgaria). Në kategorinë Bitterspecial fitoi Stanisllav Soroka (Sllovakia). Jan Krishljak (Polonia) u dallua në kategorinë “Stout i Ëmbël”, ndërsa birra e Marçin Zihu fitoi në kategorinë “Pale Ale Amerikane”. Katër birrat e fituesve garonin për titullin Grand Champion. Këtë të fundit e meritoi Danaill Dillov.

Në stilin e lirë ku garonin 16 birra të prodhuara artizanalefitoi polonezi Jarosllav Kravçik me produktin e tij Light Cocoa.

Edhe publiku mori pjesë në vlerësimin e birrave, duke votuar për dizajnin më të mirë të etiketës së birrës. Si më tërheqëse u dallua etiketa e sjellë nga Jordan Çenkov. Sigurisht që publiku u kënaq me degustimin e birrës, i cili degustim u mundësua nga Asociacioni i prodhuesve të birrës artizanaledhe nga pjesëmarrësit e huaj nga Sllovakia. Për mendimin e z. Svillen Kirillovski prodhimin e birrës artizanale në Bullgari e presin ditë të mira dhe së shpejti ky lloj birre do të bëhet konkurrencë serioze e birrës që pihet në masë.

“Deri një vit prodhimi artizanal i birrës do të lulëzojë në Bullgari, sepse përveç tri birrarive, do të hapen edhe dy ose tri të tjera, thotë z. Kirillovski. – Kjo është e ardhmja. Konsumatorët janë mërzitur me llojet e zakonshme të birrës dhe gjithnjë e më dendur kërkojnë lloje të reja.”

Qëllimi i Prodhuesve Artizanalë të Birrës është që vitin tjetër të përfshihen sa më shumë pjesëmarrës të huaj dhe në këtë mënyrë të popullarizohet konkursi jashtë Bullgarisë.

A është fitimprurëse që të prodhosh birrë artizanale? Aktualisht prodhimi i birrës në kushte shtëpiake mund të jetë vetëm hobi, sepse nuk figuron në ligj. Prandaj birra artizanale ende nuk konsumohet në masë, sepse zyrtarisht ajo nuk mund të shitet në treg. Ligji duhet ndryshuar. Prodhuesit bullgarë të birrës artizanale janë të mendimit se në Parlament duhet të krijohet një klub i adhuruesve të birrës. Klub i tillë ekziston në Parlamentin Evropian në Bruksel. Kjo do të ndihmonte për t’u zgjidhur çështja. 

Gjithnjë e më shumë popullarizohet prodhimit artizanal i birrës. Prodhuesit bullgarë po shtohen. Aktivitete si ky konkurs ndihmojnë për njohjen më të gjerë të bullgarit me karakteristikat e birrës.

Përktheu: Anna Kapitanova


Më shumë nga rubrika

Kërkohen studentë të shkëlqyer për të marrë një bursë në përkrahje të talenteve të reja

Për të tretin vit radhazi bursa kombëtare “Me përpjekje drejt yjeve” do të mbështesë talente të reja në pesë fusha të artit: arte vizuale, letërsi, muzikë, vallëzim, teatër / performance. Bursa, e   themeluar me idenë e këngëtares operistike Ina..

botuar më 21-12-05 10.25.PD

Edicioni i Krishtlindjeve i “Kapana Fest” të Plovdivit po “klonohet” edhe në Sofje

Pazari për industritë kreative “Kapana Fest” në lagjen artistike të Plovdivit do të mbahet nga data 17 deri më 26 dhjetor. Por, përpara kësaj frymën e Krishtlindjes të kësaj lagjeje të Plovdivit do ta ndiejnë dhe adhuruesit e festivalit në Sofje,..

botuar më 21-12-04 11.25.PD

Peshku i kripur do të ketë festën e tij… në Sozopoll

Festa e peshkut të kripur? Sigurisht që do t’ju tingëllojë pak çuditshëm, por sivjet do të zhvillohet edicioni i tij i parë. Fare natyrshëm vendi i tij është buzë detit. Nëse jeni kureshtarë ndaj sekreteve të jetës bregdetare pas fundit të stinës..

botuar më 21-12-04 9.35.PD
Подкасти от БНР