Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vasill Petrovi dhe koncertet e tij kushtuar Krishtlindjes

БНР Новини
Ljubka Biaxhoni dhe Vasill Petrov në skenë
Foto: arkiv personal

Një pjesë e Festivalit Muzikor kushtuar Vitit të Ri, është edhe programi festiv i këngëtarit bullgar Vasill Petrov. Më 15 dhjetor ishte koncerti i parë  kushtuar Krishtlindjes. Në të, bullgari zëri i të cilit i kujton atij të Frank Sinatrës, doli në skenë bashkë me “Sofija Simfoniks” – kor dhe orkestër nën drejtimin e maestres Ljubka Biaxhoni. Vetëm ditë të numëruara para kësaj veprimtarie, ata muzikantë u kthyen nga Gjermania, ku prezantuan po këtë program me muzikë klasike kushtuar Krishtlindjes.

Projekti tjetër kushtuar Krishtlindjes, të cilin këngëtari Vasill Petrov do të realizojë titullohet “Swing Christmas”. Në prag të Krishtlindjes admiruesit e muzikës në qytetet Varna, Ruse, Kjustendill, Pllovdiv do të kenë mundësi të shikojnë këtë spektakël koncert me muzikë të Krishtlindjes, baletin klasik, efekte multimediatike. Në skenë do të dalin edhe muzikantët Stanisllav Arabaxhiev – piano, Dimitër Sirakov – kontrabas dhe Nikolla Gorjallov – bateri. Për koncertet në fjalë këngëtari Vasill Petrov tregon:

Nuk punojmë për herë të parë me maestren Ljubka Biaxhoni. Para kohe realizuan disa projekte të mëdha prapë në Gjermani, më saktë në qytetin Kullmbah, dhe në disa qytete në Bullgari. Repertori i koncertit përfshin vepra klasike nga Hendeli, Mendelsoni, Shuberti, si dhe muzikë amerikane e Krishtlindjes. Projektin “Swing Christmas” e realizojmë bashkë me Formacionin “Stanisllav Arabaxhiev – trio” dhe me baletin “Vaja Dens Studio”. Publiku do të dëgjojë edhe një këngë të ri sipas muzikës sime dhe vjershave të Arkimandritit Serafim (Aleksiev), me pjesëmarrjen e Grupit Vokal të Fëmijëve “Miki Maus”. Titulli i saj është “Ku është Bitlemi”. Xhiruam edhe një video, e cila tashmë u prezantua.

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Festojmë 130 vjet nga krijimi i himnit "Ec, o popull i rilindur”

Dita e Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, dita e alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe e letërsisë sllave 24 maj, nuk është vetëm një festë zyrtare për vendin tonë. Kjo është ndoshta festa më e dashur dhe me siguri festa që..

rinovuar më 22-05-24 12.34.MD

Tradita dhe moderniteti në programin "Javët Muzikore të Sofjes - 2022"

“ Festivali i margaritarëve klasikë, zbulimeve muzikore, traditës dhe rinisë… Mbi njëqind evente me pjesëmarrës nga 17 vende në gjashtë “Javë Muzikore të Sofjes” . Bëhet fjalë për forumin më të vjetër muzikor të Sofjes. Edicioni i tij i pesëdhjetë..

botuar më 22-05-23 1.16.MD

Me “Dy puthje” e më shumë këngë të reja Georgi Hristov feston 40 vjetorin në skenë

Këtë vit Georgi Hristov, një nga zërat më të bukur të muzikës pop bullgare, feston 40 vjet në skenë - një kohë e mbushur me suksese, çmime, koncerte në disa kontinente, rreth 20 albume. Në muajin mars, këngëtari i njohur bëri një turne..

botuar më 22-05-20 11.24.PD