Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Gazprom” nuk do të marrë pjesë në projektin për qendrën shpërndarëse të gazit “Ballkan”

Presidenti i “Gazprom”-it Aleksej Miler
Foto: EPA/BGNES

Agjencia e lajmeve TASS njoftoi, duke cituar presidentin e “Gazprom”-it Aleksej Miler, se kompania ruse e gazit nuk planifikon të marrë pjesë në projektin për qendrën e re shpërndarëse të gazit “Ballkan” në territorin e Bullgarisë. Qendra në fjalë që nga viti 2015 është në listën e projekteve me “interes të përbashkët” të Bashkimit Evropian dhe parashikohet se ajo do të mbledhë dhe do të rishpërndajë flukset e gazit përmes interkonektorëve drejt shteteve të tjera ballkanike.

Ndërkohë, në një intervistë televizive të martën Zëvendëskryeministri Tomisllav Donçev tha se prioriteti kryesor i Bullgarisë është që ajo të mbetet e hapur për të gjitha burimet e furnizimeve të gazit. Në këtë kontekst shteti ynë po fillon shumë procedura për zgjerimin e sistemit tonë të transmetimit të gazit do po zhvillon investime të reja, të cilat do t’i lejojnë asaj që të mbrojë rolin e vet në transportimin e gazit natyror në përputhje me legjislacionin evropian.


Më shumë nga rubrika

Svetllana Tihanovska

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, është për vizitë në Bullgari

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, e cila jeton në mërgim, është për vizitë në vendin tonë. Në një intervistë për BNR, ajo tha se dëshiron që populli bullgar të dijë për luftën e bjellorusëve kundër regjimit të presidentit Aleksandër..

botuar më 24-03-05 2.49.MD
Veselin Mitov

Mbyllja e termocentraleve do të lërë pa punë 120 000 persona

120 000 persona të punësuar në prodhimin e energjisë elektrike nga qymyri janë në rrezik të humbasin punën dhe të emigrojnë, kanë paralajmëruar ekspertët e Konfederatës së Punës “Podkrepa”. Me rastin e Marrëveshjes së Gjelbër, sindikalistët..

botuar më 24-03-05 10.34.PD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD