Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Patriku Neofit u takua me Kryeministrin Medvedev

Foto: BGNES

Patriku Neofit, i shoqëruar nga anëtarët e Sinodit të Shenjtë, bisedoi në Sofje me Kryeministrin e Rusisë Dmitri Medvedev. U theksuan marrëdhëniet tradicionalisht të mira mes Patriarkanës Bullgare dhe Kishës Ortodokse Ruse. Medvedev i transmetoi përshëndetjet e Patrikut rus Kiril, drejtuar Patrikut bullgar dhe Sinodit të Shenjtë të Kishës Ortodokse Bullgare, duke shprehur urimet e veta për suksese të ardhshme dhe plane të mira në veprat e kishës.

Më shumë nga rubrika

Flamuri bullgar i vendosur në motorin e kërkimit Google

Gjiganti teknologjik Google edhe këtë vit uron vendin tonë me rastin e festës kombëtare të Bullgarisë. Flamuri trengjyrësh bullgar është vendosur në faqen e motorit të kërkimit. Bullgaria feston 146 vjetorin e Çlirimit të saj. Më 3 mars 1878,..

botuar më 24-03-03 11.01.PD
Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken uroi Bullgarinë për festën kombëtare

Në një deklaratë të publikuar në faqen e Departamentit të Shtetit, Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara, Antony Blinken, ka uruar vendin tonë për festën kombëtare. “Në emër të Shteteve të Bashkuara, pranoni urimet e mia më të mira popullit..

botuar më 24-03-03 10.41.PD

Festimet e festës kombëtare nisën nga qyteti i Kazanllëkut

“Dita e tretë e marsit është dita kur Bullgaria u çlirua, mori sovranitetin e saj kombëtar dhe qëndroi me krenari në hartën e Evropës si një vend i barabartë me vendet e tjera evropiane. Përshëndetje heronjve, rroftë Bullgaria!”. Kështu..

botuar më 24-03-03 9.42.PD