Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja dhe Beogradi dëshirojnë të zhvillojnë frymën e re të marrëdhënieve të tyre

Ministret Joksimoviç (majtas) dhe Zaharieva
Foto: mfa.bg

Ministrja bullgare e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva dhe Ministrja e Serbisë për integrimin evropian Jadranka Joksimoviç diskutuan në Sofje marrëdhëniet dypalëshe dhe çështje me interes bilateral në fushat e transportit dhe energjetikës. Ato shprehën dëshirën e tyre që fryma pozitive e marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve do të zhvillohet në të ardhmen. Zaharieva pohoi se Bullgaria do të vazhdojë të përkrahë Serbinë në rrugëtimin e saj të integrimit evropian. Ministrja Joksimoviç nënvizoi dobitë e projekteve, të cilat po realizohen me përkrahjen bullgare në kuadrin e ndihmës për zhvillim. Përveç Serbisë, sivjet me financimin e projekteve të tilla për zhvillim, Bullgaria do të ndihmojë akoma tetë shtete të Ballkanit Perëndimor dhe Partneritetit Lindor, informoi Ministria e Punëve të Jashtme. 


Më shumë nga rubrika

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD

Ngritën flamurin bullgar në anijen "Shenjtorët Kiril dhe Metodi"

Në Varna aktorja Maria Bakallov a u bë kumbara e anijes së parë kërkimore ushtarake b ullgare. Ai e ka emrin e vëllezër ve të shenjtë Kirili dhe Metodi. Anija me numër bordi 421 është pronësi e një konsorciumi midis Shkollës..

botuar më 21-07-27 11.58.PD