Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zoran Zaev: E kaluara e përbashkët duhet të na bashkojë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev
Foto: EPA/BGNES arkiv

“Me Bullgarinë nënshkruam marrëveshje për miqësi dhe bashkëpunim, e jo për probleme dhe përleshje publike. Ramë dakord se momentet e përbashkëta nga e kaluara duhet të na bashkojnë, e jo të na ndajnë”. Këtë e shkroi Kryeministri maqedonas Zoran Zaev në rrjetet sociale. “Përvojat nga komisionet historike në mbarë botën dhe Evropë tregojnë se bashkëpunimi kërkon kohë, përpjekje, durim, respekt për tjetrin dhe angazhim më të madh. Por mbi të gjitha na duhet ide e përbashkët që të ecim përpara... Për të pasur sukses duhet të piqemi së bashku, miqësia duhet të jetë e dyanshme”, janë fjalët e Zaevit.

Më herët Kryeministri bullgar Bojko Borisov deklaroi se maqedonasit duhet ende të piqen që të fitojnë datë për bisedimet për hyrje në BE dhe kjo ishte lidhur me kontestet për nacionalitetin e heroit kombëtar të të dyja vendeve Goce Dellçev.


Më shumë nga rubrika

Makinistët e dënuar

Dënuan makinistët që shkaktuan aksidentin hekurudhor në Hitrino

Gjykata e rrjetit gjyqësor Shumen dënoi me 15 vjet burg makinistin Dimitër Mihnev dhe me 10 vjet burg ndihmës makinistin Radosllav Petkov për aksidentin e rëndë hekurudhor në fshtin Hitrino. Makinistët e dënuar nga qyteti Ruse drejtuan trenin që..

botuar më 20-01-22 7.22.MD
Ministrja Denica Saçeva

Bullgaria do të financojë kthimin e specialistëve të saj nga jashtë

Që nga 1 prilli Agjencia bullgare e Punësimit do të nisë platformën EURES në sajtin e vet. Në të do të mund të regjistrohen të gjithë bullgarët me arsim të lartë, të cilët dëshirojnë të kthehen në Bullgari dhe të gjejnë punë tek ne. Ata do të..

botuar më 20-01-22 5.16.MD

Bullgaria merr pjesë në ekspozitën turistike ndërkombëtare në Madrid

Ministrja e turizmit Nikolina Angellkova inauguroi stendën bullgare në ekspozitën e 40-të turistike ndërkombëtare FITUR në Madrid. Në forum deri më 26 janar marrin pjesë mbi 11 mijë kompani nga 165 vende. Bullgaria përveç me turoperatorët e vet..

botuar më 20-01-22 3.43.MD