Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Maria Orjashkova
Foto: BTA

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e mposhti rusen Zhanara Kusanova.

Para kësaj bullgarja tjetër Cvetelina Cvetanova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë 48 kilogramë. Aktualisht Bullgaria ndodhet në vend të nëntë në klasifikim me nëntë tituj – një medalje të artë, 4 të argjendta dhe 4 të bronzta.


Më shumë nga rubrika

Borisllav Mihajllov

Borisllav Mihajllov mori refuzim të jetë regjistruar si president i Bashkimit Bullgar të Futbollit

Borisllav Mihajlov, i cili befasisht u kthye në futboll mori refuzim të jetë riregjistruar si president i Bashkimit Bullgar të Futbollit, njoftoi sajti SPORTAL. Portieri legjendar dha dorëheqjen në vjeshtën e vitit 2019. Sidoqoftë, në prill kur..

botuar më 21-05-05 6.54.MD
Borisllav Mihajllov

UEFA dhe FIFA pyesin se si Borisllav Mihajllov u kthye në krye të Bashkimit Bullgar të Futbollit

Selitë e futbollit botëror dhe të atij evropian FIFA dhe UEFA kërkuan një shpjegim nga Bashkimi Bullgar i Futbollit, se si kryetari i dorëhequr Borisllav Mihajllov u kthye në postin e tij para zhvillimit të kongresit të jashtëzakonshëm të Bashkimit të..

botuar më 21-05-05 2.04.MD

“Lludogorec” u bë kampion futbolli i Bullgarisë

Skuadra e "Lludogorec" fitoi një titull rekord të dhjetë radhazi të Bullgarisë, pasi mundi "Beroe" me 3: 1 në terren të vet në Razgrad, në një ndeshje të raundit të 27-të të Ligës së Parë të Futbollit. Kështu, Lludogorec regjistroi fitoren e tij të..

botuar më 21-05-05 9.22.PD