Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një konferencë vjetore e diplomatëve bullgarë jashtë vendit

Foto: BGNES

Në konferencën tradicionale vjetore të ambasadorëve në Sofje, përpara diplomatëve të Bullgarisë jashtë vendit, kryeministri Bojko Borisov deklaroi se në pjesën më të madhe puna e tyre është e suksesshme dhe ata mund të krenohen me këtë. Borisovi shprehu një kënaqësi nga puna e ekipit në Bruksel, i cili mbron pozitat bullgare në Bashkimin Evropian, si dhe nga puna e misionit diplomatik në Londër, i cili i ka mbrojtur interesat e qytetarëve bullgarë në kushtet e Brekzitit. Sa i përket Traktatit të fqinjësisë me Maqedoninë e Veriut kryeministri shënoi se ai ka dhënë një rezultat të mirë dhe bëri thirrje për një punë të fortë këmbëngulëse por tolerante mbi procesin jashtëzakonisht të rëndë për ndryshim të leximit të historisë në Shkup.


Më shumë nga rubrika

Sulmet e përgjakura në Hanau provokuan jehonë të fortë në mediat bullgare

Sot mediat bullgare i kushtojnë vëmendje të posaçme masakrës në dy klube nate në qytetin gjerman Hanau, ku dje ishin vrarë 11 veta. Sipas mediave gjermane shumica e viktimave janë kurdë. Ndër të vdekurve ka një bullgar, një boshnjak, një..

botuar më 20-02-21 1.08.MD

Aksion rrugor për kontroll të kamionëve dhe autobusëve

Gjatë aksionit ROADPOL javën e kaluar u kontrolluan 8600 kamionë dhe autobusë gjithsejtë. Shkelje u zbuluan te 3200 prej tyre. 50 nga automjetet e kontrolluara u ndaluan nga trafiku. Për tejkalim të shpejtësisë u sanksionuan më se 1 000 shoferë. Gjatë..

botuar më 20-02-21 12.58.MD
Temenuzhka Petkova

Marrëveshja e gjelbër është sfidë për Bullgarinë

Në intervistë për televizionin privat BTV Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova e cilësoi “marrëveshjen e gjelbër” evropiane si sfidë për vendin tonë. Ajo shpjegoi se 48% prej energjisë elektrike në Bullgari vjen nga termocentralet, që..

botuar më 20-02-21 12.09.MD