Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ivan Geshev – i vetëm në betejën për kryeprokuror

Ivan Geshev
Foto: BGNES

Zëvendëskryeprokurori Ivan Geshev është nominimi i vetëm për kryeprokuror të Bullgarisë. Atë e përkrahu tërë Kolegjiumi i Prokurorisë së Këshillit të Lartë Gjyqësor, Asociacioni i Prokurorëve, Dhoma e Hetuesve, kryeprokurori i tanishëm Sotir Cacarov. Para disa muajsh Geshev ishte kategorik se nuk do të marrë pjesë në garë. “Siç duket më ka përkrahur tërë bashkësia profesionale”, komentoi situatën e tanishme kandidati. Sot ishte dita e fundit e ngritjes së kandidaturëve. “Procedura është e mbyllur që në hapjen e saj. Për këtë flet uniteti në nominim, me përkrahjen e kryeprokurorit të tanishëm” – mendojnë nga iniciativa e qytetarëve “Drejtësi për çdonjërin”. Sonte në kryeqytet organizohet protesta e radhës kundër zgjedhjes së Geshevit. Votimi i kandidaturës do të zhvillohet më 24 tetor.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 405

Sot hapën dyer qendrat e mëdha tregtare dhe kazinotë Që nga 16 prilli lejohen vizitat në sallat e lojërave të fatit dhe kazinotë, por me përdorim të maksimum 50% prej kapacitetit të tyre. Hiqen edhe kufizimet për punë të objekteve që..

botuar më 21-04-16 5.47.MD
Presidenti Radev

Ditën e hënë Presidenti Rumen Radev do të zhvillojë konsultime për kabinetin e ri

Në përputhje me Kushtetutën, ditën e hënë, më 19 prill, Presidenti Rumen Radev do të zhvillojë konsultime me përfaqësues të grupeve parlamentare në Legjislaturën e 45 të Kuvendit Popullor, para se t’ia dorëzojë mandatin për formimin e qeverisë..

botuar më 21-04-16 5.00.MD
Prof. Kostadin Angellov

Partitë kritikuan shpërbërjen e shtabit kombëtar për luftimin e Covid-19

Deputetë nga “Bullgaria Demokratike”, “Ngrihu! Kriminelët jashtë!”, “Ka një popull të tillë” dhe “Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë” /DPS/ kritikuan shpërbërjen e Shtabit Operativ Kombëtar për luftimin e Covid-19 nga qeveria në dorëheqje. Sipas..

botuar më 21-04-16 1.56.MD