Bullgari Todor Dimitrov vrapoi në maratonën më të madhe në botë

Foto: arkiv personal

Todor Dimitrov shpalosi flamurin bullgar në Nju Jork, pasi përfundoi garën më të gjatë në botë "Sri Chinmoy Self-Transcendence 3100 Mile" (pothuajse 5000 kilometra) për 51 ditë 17 orë 8 minuta e 38 sekonda. Kështu ai u bë një nga 44 vrapuesit në botë, të cilët kanë përfunduar garën gjatë historisë së saj 22- vjeçare. Në garën "Sri Chinmoy Self-Transcendence 3100 Mile", të quajtur akoma “Everesti i ultramaratonëve”, garuesit vrapojnë në vazhdim të 52 ditëve në mjedis urban - në lagjen Queens të Nju Jorkut, në rreh duke bërë mbi 5600 xhiro.


Më shumë nga rubrika

Pas rezultatit baras me “Ferencvárosi” “Lludogorec” po vazhdon në Ligën e Evropës

Skuadra bullgare e futbollit “Lludogorec” u klasifikua për 1/16 finalet e Ligës së Evropës, pasi arriti rezultat baras kundër “Ferencvárosi” në terren të vet në ndeshjen e fundit prej fazës grupore të turneut. Hungarezët shënuan golin barazues që në..

botuar më 19-12-13 9.35.PD

Kampioni Evropian Ergünal Sabri: Boksi është art

Ergünal Sabri-Ogi fitoi një kupë dhe medalje të artë për Bullgarinë në turneun memorial “Živorad Rajshiç Rajsha” zhvilluar në qytetin serb Shabac. Në turneun më 23-24 nëntor ai garoi për Skuadrën Kombëtare të Boksit. “ Morën pjesë vetëm..

botuar më 19-12-05 2.05.MD
Dimitër Berbatov

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov është në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov hyri në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United. Klasifikimi është i sajtit anglez talksport.com. Theksohet, se ish futbollisti i kombëtares bullgare është gol-mjeshtri i Ligës së Lartë për sezonin e viteve..

botuar më 19-12-03 10.18.PD