Akrobatë të njohur ajrorë vijnë për garë në Bullgari

Foto: arkiv

Disa nga akrobatët më të mirë ajrorë në botë do të mblidhen për garën e aeronautikës në Bullgari nga data 30 gusht deri më 1 shtator në qytetin Sopot të Bullgarisë Qendrore. Gara është organizuar me idenë e rekordmenit botëror në aeronautikës akrobatike Veselin Ovçarov. Në garë do të prezantohet dhe disiplina e re “acro cross” - disiplinë që i ka elementet e dy drejtimeve të tjera të këtij sporti - "coss country" dhe akrobatikë. Pjesëmarrjen e tyre e kanë pohuar pilotët më të mirë në botë - nga Brazili, Spanja, Franca, Anglia , Gjermania, Rusia, Turqia dhe vende të tjera. Programi përfshin fluturim në masë nga stacioni i sipërm i teleferikut të qytetit Sopot dhe një garë, të cilën do ta fitojë më i shpejti në distancën 10 kilometra.


Më shumë nga rubrika

Pas rezultatit baras me “Ferencvárosi” “Lludogorec” po vazhdon në Ligën e Evropës

Skuadra bullgare e futbollit “Lludogorec” u klasifikua për 1/16 finalet e Ligës së Evropës, pasi arriti rezultat baras kundër “Ferencvárosi” në terren të vet në ndeshjen e fundit prej fazës grupore të turneut. Hungarezët shënuan golin barazues që në..

botuar më 19-12-13 9.35.PD

Kampioni Evropian Ergünal Sabri: Boksi është art

Ergünal Sabri-Ogi fitoi një kupë dhe medalje të artë për Bullgarinë në turneun memorial “Živorad Rajshiç Rajsha” zhvilluar në qytetin serb Shabac. Në turneun më 23-24 nëntor ai garoi për Skuadrën Kombëtare të Boksit. “ Morën pjesë vetëm..

botuar më 19-12-05 2.05.MD
Dimitër Berbatov

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov është në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov hyri në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United. Klasifikimi është i sajtit anglez talksport.com. Theksohet, se ish futbollisti i kombëtares bullgare është gol-mjeshtri i Ligës së Lartë për sezonin e viteve..

botuar më 19-12-03 10.18.PD