Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

2.9 për qind inflacion vjetor në Bullgari

Foto: BGNES

Instituti Kombëtar i Statistikave njoftoi se indeksi i çmimeve të konsumatorëve në Bullgari për muajin korrik 2019 në krahasim me muajin qershor 2019 është 100.8 për qind, domethënë inflacioni mujor është 0.8 për qind. Inflacioni që nga fillimi i vitit (korriku 2019 kundrejt dhjetorit 2018) është 2.0 për qind, ndërsa inflacioni vjetor për korrikun e vitit 2019 kundrejt korrikut 2018 është 2.0 për qind.

Më shumë nga rubrika

Zgjatet viti shkollor për shkak të mësimit në distancë

Pushimet e Krishtlindjes për nxënësit do të jenë më të gjata nga 22 dhjetori deri më 3 janar, sipas një urdhri të Ministrit të Arsimit Krasimir Vëllçev. Si kompensim për procesin e ndërprerë të frekuentimit të shkollës dhe masat kundër përhapjes së..

botuar më 20-12-01 12.01.MD

Në kushtet e pandemisë Akademia Ushtarako Mjekësore shënon përvjetorin e 129 nga themelimi

Më 1 dhjetor Akademia Ushtarako Mjekësore shënon 129 vjet nga krijimi. Shefi i institucionit gjeneral major Vencisllav Mutafçijski, i cili është udhëheqës i Shtabit Operativ Kombëtar për luftimin e Covid-19 u drejtoi një mesazh mjekëve në vijën e..

botuar më 20-12-01 10.21.PD

42.2 për qind janë të sapoinfektuarit me koronavirus nga 6825 PCR teste

Për 24 orët e fundit në vend u regjistruan 2814 raste të reja të koronavirusit nga 6825 PCR teste. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Rastet e konfirmuara të Covid-19 që nga fillimi i pandemisë janë 145 300. Rastet..

botuar më 20-12-01 9.58.PD