Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeqyteti Evropian i Kulturës feston sukseset e veta

Më shumë se 7 muaj në Plovdiv zhvillohet me sukses programi “Kryeqyteti Evropian i Kulturës – 2019”. Këtë të diel banorët e Plovdivit dhe vizituesit e qytetit festojnë përvjetorin e pestë të zgjedhjes së Plovdivit për qytet bullgar – kryeqytet të kulturës. Atmosfera festive ndihet në tokë, në ujë dhe në ajër. Në skenën muzikore afër lumit Marica do të kenë shfaqje këngëtarë të njohur bullgarë, si Mihaella Fileva dhe Grafa. Janë parashikuar dhe atraksione më të ndryshme sportive. Në ajër do të ketë akrobatikë ajrore me paragliderë dhe shëtitje me balonë. Në mbrëmje do të mbahet spektakli me piroteknikë dhe drita “Piktura e Zjarrtë, i cili do ta zbukurojë qiellin mbi Marica. 

Më shumë nga rubrika

Në qytetin Stara Zagora tregojnë piktura të vjetra nga muzeu i kolegjit të dikurshëm francez “Shën Augustin”

Koleksioni i mbledhur dekada të tëra prej murgjve në muzeun e ish kolegjit francez “Shën Augustin” ndodhet për vizitë në Galerinë Arteve Gigurative në qytetin Stara Zagora deri më datë 20 tetor, informon Agjencia Telegrafike Bullgare. Pjesa më e..

botuar më 20-09-27 5.10.PD

Veshje popullore nga koleksioni i mbretëreshës Joanna për herë të parë para publikut

Pas suksesit të madh të projektit të parë “ArtDiplomacy” (“Art për diplomacinë”) piktorja e talentuar Petja Ilieva përsëri prezanton pasurinë dhe bukurinë e popujve të ndryshëm dhe të kulturave të ndryshme. Ngjarja do të zhvillohet më 25 shtator në..

botuar më 20-09-25 7.42.PD
Qendra e Festivaleve dhe e Kongreseve në qytetin Varna

“Trëndafili i artë-2020” – më e reja në kinemanë bullgare....dhe klasikja “Masë sipas masës”

Do të zhvillohet edicioni i 38 i “Trëndafilit të Artë” - festivali më i vjetër dhe i vetëm tek ne për  kinema bullgare, i cili sipas traditës prezanton filmat më të rinj. Shfaqjet e filmave janë në sallat e Qendrës së Festivaleve dhe Kongreseve në..

botuar më 20-09-24 12.59.MD