Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i ri i jashtëm i Greqisë Nikolaos Dendias është për vizitë në Sofje

Ministrat e punëve të jashtme të Bullgarisë dhe Greqisë
Foto: BGNES

Athina përkrah aderimin e Bullgarisë në Hapësirën Shengen, tha ministri i punëve të jashtme i Greqisë Nikolaos Dendias në Sofje në takimin me homologen e tij bullgare Ekaterina Zaharieva. Të dy ministrat janë të mendimit se Bashkimi Evropian duhet të zgjerohet në drejtim të Ballkanit Perëndimor dhe nënvizuan domosdoshmërinë për respektimin e të gjitha marrëveshjeve të arritura me shtetet-kandidate për anëtarësim.

“Greqia është një partnere strategjike, kurse formati katërpalësh – Bullgaria, Greqia, Rumania dhe Serbia, punon shumë mirë”, nënvizoi Kryeministri Bojko Borisov gjatë bisedimeve me diplomatin e parë grek. Borisovi bëri thirrje për përshpejtimin e ndërtimit të interkonektorit të gazit Bullgari-Greqi, paratë për të cilin janë siguruar plotësisht. Kryeministri diskutoi me Dendias dhe projekte të tjera dypalëshe ekonomike.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari – Dita e 206

Nuk ka krizë shëndetësore me Covid-19 në Bullgari Nuk ka krizë shëndetësore me Covid-19 në Bullgari. Hartohen kritere të qarta dhe të sakta për numrin e të sëmurëve me koronavirus në rajone. Nuk duhet të krijojmë ndjenjën e panikut dhe..

botuar më 20-09-29 7.36.MD
Trioja e Helmuar

Protestat në Bullgari po vazhdojnë

Pranë shatërvanit para Presidencës në Sofje po grumbullohen pjesëmarrësit në mbrëmjen e 83 të protestave me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë së Kryeministrit Bojko Borisov. Para hyrjeve të Këshillit të Ministrave dhe të Kuvendit Popullor ka prani..

botuar më 20-09-29 7.32.MD
Mustafa Karadajë

Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë bëri thirrje për dialog për daljen nga kriza politike

“Sulmi i protestuesve kundër Lëvizjes për të Drejta dhe Liritë (DPS) /partia e tirqve etnikë dhe myslimanëve të tjerë në Bullgari/ tregon mungesën e perspektivës, mungesën e vizionit të qartë dhe të ideve nga ana e organizatorëve të protestës”...

botuar më 20-09-29 4.26.MD