Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

17 shtatori është dita e Sofjes

Foto: pravoslavieto.com

Sot më 17 shtator Kisha Ortodokse Bullgare kremton dëshmoret e shenjta Sofia dhe bijat e saj Besa, Shpresa dhe Dashuria. Festa e krishterë është gjithashtu Dita e Kryeqytetit bullgar Sofje dhe në të si zakonisht do të organizohen shumë ngjarje kulturore. Programi parashikon mbledhje solemne të Këshillit Bashkiak për dorëzimin e titujve tradicional të nderit të kryeqytetit, ekspozita, koncerte në vende emblematike të Sofjes, paradë me maska etj.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria e ndihmoi FBI në zbulimin e krimeve kibernetike për 46 mln. dollarë

Hetimi bullgar ka marrë pjesë në një operacion ndërkombëtar kundër krimeve kompjuterike, të cilat kanë shkaktuar dëme për 46 mln. dollarë. Viktimat janë mbi 300 nga 27 shtete, njoftoi në një brifing shërbimi i hetimit. Objekt i hetimit ka qenë..

botuar më 21-01-28 2.14.MD

Njerëzit në karantinë, ose në spital do të mund të votojnë në kuti të lëvizshme votimi

Deputetët miratuan përfundimisht ndryshimet në Ligjin për gjendjen e jashtëzakonshme. Sipas tyre njerëzit në karantinë, ose në spital do të mund të votojnë në kuti të lëvizshme votimi. Ata duhet të deklarojnë dëshirën e tyre për të votuar në këtë..

botuar më 21-01-28 2.00.MD
Politologu Ognjan Minçev

Bullgaria është në vend të fundit në BE për nga përballimi i problemit të korrupsionit

Bullgaria është në vend të fundit në BE, bashkë me Rumaninë dhe Hungarinë, për nga përballimi i problemit të korrupsionit. Kjo u bë e qartë nga rezultatet e Indeksit ndërkombëtar për korrupsionin për vitin 2020, paraqitur nga Asociacioni..

botuar më 21-01-28 1.46.MD