Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për 10 vjet ekonomia bullgare u ristrukturua me sukses

Foto: arkiv

Pas krizës globale të vitit 2009 ekonomia bullgare tashmë është ristrukturuar me sukses. Kjo shihet nga riorientimi i fuqisë punëtore. Pavarësisht nga rritja e prodhimit, të punësuarit në sektorin e ndërtimit janë përgjysmuar, 1/3 më pak janë ata në sektorin e prodhimit të tekstilit, më pak njerëz punojnë në industrinë e ushqimeve dhe mobiljeve, në sektorin financiar dhe bankar. Rritje dhe më shumë vende pune ka në sektorin e automjeteve, elektronikës, prodhimeve elektrike dhe inxhinierisë mekanike. Uzinat e reja në këto fusha e rrisin eksportin bullgar. Është ndryshuar dhe gjeografia e vendeve të reja të punës. Sofja mbetet prapa dhe aktualisht vendet më të preferuara nga investitorët janë Provdivi, rrethi i Sofjes, Stara Zagora, Sliven, Gabrovo. Zhvillohet industria dhe në qytetet më të vogla si Loveç, Pleven, Montana, tregojnë të dhënat e statistikës.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 230

Nuk anulohet karantina për personat e kontaktit në rast testi negativ Dallimi në urdhrin e ri të ministrit të shëndetësisë Kostadin Angellov që hyn n fuqi nga 23 tetor, është në ditët kur njerëzit janë nën karantinë. Nga 14 ato ditë..

botuar më 20-10-23 5.57.MD

Dallime shtetërore për bullgarë me kontribut në kulturë dhe në mjekësi

Presidenti Rumen Radev dekoroi bullgarë të dalluar. Me urdhrin “Shenjtor Kirill dhe Metodij” me gjerdan u dalluan profesoresha e folklorit Elena Kuteva-Tëpkova, regjisorja Maja Vapcarova dhe këngëtarja popullore Tatjana Sërbinska. Po ky..

botuar më 20-10-23 5.34.MD
Marijana Nikollova dhe Mehmet Ersoj

Bullgaria u bëri thirrje Turqisë dhe shteteve ballkanike që të mos mbyllin kufijtë

Ministrja e turizmit Marijana Nikoliova bisedoi me homologun e saj turk Mehmet Ersoj, transmetoi BTA. Investimet që Bullgaria dhe Turqia bënë në lidhjet transportuese japin rezultatet e tyre. Turqia është ndër pesë partnerët më të mëdhenj tregtarë..

botuar më 20-10-23 5.21.MD