Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria pohoi përkrahjen e saj për të ardhmen evropiane të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Mimi Kodheli (majtas) dhe Ekaterina Zaharieva
Foto: https://www.mfa.bg/

Zv. Kryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva pohoi përkrahjen e Bullgarisë për të ardhmen evropiane të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut gjatë kohës së takimit të saj në Sofje me deputetë nga Kuvendi i Shqipërisë.

“Ne jemi ndër përkrahësit më të zjarrtë të idesë që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të nisin negociata me Bashkimin Evropian gjatë tetorit. Ndarja e të dyja vendeve do të ishte një gabim historik”, deklaroi Ekaterina Zaharieva para mysafires Mimi Kodheli, e cila është kryetarja e Komisionit për Politikën e Jashtme në Parlamentin shqiptar.

Në kuadrin e takimit të tyre ministrja jonë e jashtme ka shprehur pritje për zbatim të plotë të Ligjit mbi pakicat kombëtare të miratuar në vitin 2017, i cili i jep mundësi minoritetit bullgar në Shqipëri që të mësojë gjuhën e tij amtare. 


Më shumë nga rubrika

Stadiumi

Korrigjime të ngutshme ligjore për shkak të kualifikimeve për Euro 2020

Parlamenti shqyrton ndryshime të ngutshme në ligjin për rendin publik gjatë zhvillimit të aktiviteteve sportive. Korrigjimi është për dhënien e aktit për përshtatshmëri të stadiumeve bullgare sipas kritereve ndërkombëtare të UEFA-s. Korrigjimet janë të..

botuar më 20-02-26 7.09.MD

Bullgarët me depozita bankare pësojnë humbje të konsiderueshme

Mbi 1 mlrd euro në vit janë humbjet e bullgarëve me depozita bankare për shkak të inflacionit. Bullgari investon vetëm 2.4 për qind prej kursimeve të veta në kapital të vet, ose në kompani. Në Evropën Lindore këto investime janë 20 për qind e..

botuar më 20-02-26 6.33.MD

Në Sofje u zhvillua një forum biznesi i Bullgarisë dhe Qipros

Qiproja është një partner i rëndësishëm ekonomik dhe tregtar i vendit tonë, deklaroi Presidenti Rumen Radev gjatë hapjes së Forumit të Biznesit mes Bullgarisë dhe Qipros në Sofje. Ishulli zë vendin e 34 në importin dhe eksportin bullgar. Nikozia mbetet..

botuar më 20-02-26 4.35.MD