Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria kundër huliganizmit në futboll

Foto: BGNES

Gjatë kësaj jave parlamenti bullgar denoncoi Konventën Evropiane për dhunën dhe sjelljen e keqe të spektatorëve gjatë ngjarjeve sportive dhe ratifikoi Konventën e re të Këshillit të Evropës për një qëndrim të integruar për siguri dhe shërbim gjatë ndeshjeve të futbollit dhe iniciativa të tjera sportive. Konventa e re përmban qëllime të qarta dhe krejtësisht të reja, të drejtuara drejt sigurimit  të një mjedisi të sigurt, të parrezikshëm dhe mikpritës gjatë zhvillimit të takimeve të futbollit dhe të aktiviteteve të tjera sportive, dhe jo vetëm për kontroll të popullsisë. Në të janë parashtruar dhe masa për një kundra veprim të një rrethi mjaft më të gjerë të rreziqeve si fatkeqësi natyrore, sulme terroriste, dobësi të infrastrukturës sportive e të tjera. Bullgaria qe një nga vendet e para, të cilat e kanë nënshkruar këtë konventë gjatë vitit 2016. Tani ajo u bë dhe një nga 11 vendet e para, të cilat e kanë ratifikuar.  Projektligji për ratifikim qe i pranuar me një konsensus të plotë nga të gjitha partitë politike të prezantuara parlamentare që është një dukuri e rrallë  për këtë parlament.

Është krijuar një grup pune për përgatitjen e një Ligji krejtësisht të ri për ruajtjen e rendit shoqëror gjatë zhvillimit të aktiviteteve sportive. Në grup marrin pjesë deputetë nga të gjitha partitë e prezantuara parlamentare dhe ekspertë nga Ministritë e Rinisë dhe të Sportit dhe të punëve të brendshme. Një përshtypje mjaft të fortë bën se, rregullorja e re legjislative përkon me momentin në të cilin Ministria e Punëve të Brendshme llogarit suksese në luftën kundra huliganizmit në futboll. Në një shkallë të konsiderueshme për këtë kanë kontribuuar masat ligjore të aplikuara përpara një viti kundra kësaj dukurie si një sanksionim të shkelësve me një shërbim në komunitet, gjobë në përmasë të 500 eurove për sharje me fjalë të turpshme në ndeshjet sportive e kështu me radhë. Statistika llogarit pothuajse një ulje të dyfishtë të rasteve të përdorimit të piroteknikës në ngjarjet sportive.

Pothuajse dy herë është shtimi dhe i numrit të masave administrative të vëna në mënyrë të detyrueshme. Në këtë kontekst mund të thuhet se, përpjekjet e radhës për aktualizimin e legjislacionit janë të drejtuara jo kaq drejt ndryshimit, por drejt optimizimit të masave të sigurisë gjatë aktiviteteve sportive dhe futjen e tyre në një kufi të ri ndërkombëtar juridik. Një nga prioritetet, të cilat i jep ratifikimi i Konventës të Këshillit të Evropës për një qëndrim të integruar drejt parrezikshmërisë, sigurisë dhe shërbimit gjatë kohës së ngjarjeve sportive është ky, se që nga viti 2020 e tutje, Bullgaria nuk do të jetë vetëm vëzhguese, por dhe një pjesëmarrëse e drejtpërdrejtë në marrjen e vendimeve në këtë sferë.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov u klasifikua për çerekfinalet në Akapulko

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua për fazën e çerekfinaleve të turneut të tenisit në Akapulko pasi fitoi kundër franacezit Adrian Mannarino. Bullgari fitoi kundër rivalit të vet me rezultat 6-7(8) 6-2 7-6(2), duke arritur ta..

botuar më 20-02-27 10.41.PD
Grigor Dimitrov

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua për raundin e dytë në kampionatin në Akapullko

Kampioni I turneut të tenisit në Akapullko nga viti 2014 Grigor Dimitrov u klasifikua për raundin e dytë të edicionit të tij të sivjetshme. Në fillimin e garës nga kategoria ATR 500 bullgari, që është nën numrin 7, eliminoi pa problem tenistin Damir Džumhur..

botuar më 20-02-26 9.44.PD

Bullgaria refuzoi organizimin e Kampionatit Botëror të Hokejit për të rinj

Federata Bullgare e Hokejit në Akull njoftoi, se nuk do të organizojë Kampionatin Botëror të Hokejit për të rinj deri në 18 vjeç në divizionin e dytë të grupit B, i cili duhet të zhvillohej nga 23 deri më 29 mars në Sofje. Nga federata pranuan rekomandimet..

botuar më 20-02-25 5.47.MD