Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të jetë mikpritëse e nismës së Jordanisë kundër terrorizmit

Kryeministri Borisov (majtas) me Mbretin Abdullah II

Bullgaria do të jetë mikpritëse e një takimi në kuadrin e procesit “Akaba” gjatë vitit 2020. Kjo u bë e qartë pas takimit të Kryeministrit bullgar Bojko Borisov dhe Mbretit të Jordanisë Abdullah II në Aman. Procesi “Akaba” është iniciativë e Amanit për koordinim ndërkombëtar të kundërvënies së terrorizmit. Deri tani mikpritës të forumit kanë qenë Jordania, Shqipëria dhe Holanda.

Mbi 1,2 miliona migrantë ka në territorin e Jordanisë dhe Borisovi u angazhua ta shtrojë këtë problem para Bashkimit Evropian.

“Vlerësojmë lartë rolin e Jordanisë si “ishull i qëndrueshmërisë” në regjion dhe politikën e saj të jashtme balancuese”, shtoi Kryeministri bullgar. Në takim ishte shprehur dëshira e përbashkët për zgjerimin e marrëdhënieve të dobishme ndërmjet Bullgarisë dhe Jordanisë në fushën e mbrojtjes. 


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 358

Mbërritën vaksinat e pritura të “AstraZeneca” 52 800 doza të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit u morën këtë mëngjes dhe tashmë po shpërndahen në Inspektoratet Rajonale të Shëndetit, tha kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit, Prof...

botuar më 21-02-28 5.30.MD
Maja Shipka

Nënpresidentja Jotova: Është cinizëm të mos ketë festa në Shipka me rastin e festës sonë kombëtare

Nënpresidentja Ilijana Jotova e quajti "cinizëm" anulimin e festimeve në majën Shipka më 3 mars me rastin e festës sonë kombëtare për shkak të epidemisë së koronavirusit. "Nuk mund të mos shkojmë atje në festën tonë kombëtare – ambienti është i..

botuar më 21-02-28 3.15.MD

Rivendosen korridoret e gjelbra të vaksinimit kundër Covid-19

Që nga sot njerëzit që duan të vaksinohen menjëherë do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë përmes të ashtuquajturve “korridore të gjelbra”, njoftoi zyra e shtypit e Ministrisë së Shëndetësisë. Kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit Krasimir..

botuar më 21-02-28 2.13.MD