Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fluturimi i ushtarakëve rusë mbi Bullgari ka qenë i koordinuar me palën bullgare

Godina e MPJ-së në Sofje

Avioni ushtarak i transportit i Rusisë An-124 me komplekse raketash C-400 në bord ka fluturuar mbi Bullgari më 22 dhe më 30 tetor pasi ka marrë leje nga vendi ynë, sqaroi Ministria bullgare e Punëve të Jashtme (MPJ). Fluturimet janë realizuar për shkak të stërvitjes së përbashkët serbo-ruse “Mburojë sllave” në territorin e Serbisë. Pala bullgare shënon se është respektuar rendi i dhënies së lejeve diplomatike për këtë lloj fluturimesh. Përkatësisht MPJ-ja e Bullgarisë e ka përshtatur lejen me ministritë e mbrojtjes dhe të transportit në përputhje me procedurat ligjore.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita 362

Nis nga puna regjistri elektronik për vaksinimin kundër Covid-19 Regjistri i vetëm për ata që dëshirojnë të vaksinohen do të jetë i hapur më 4 mars në orën 5 pasdite, por ora e parë për të cilën mund të regjistrohemi është për 11 mars. Kjo u..

botuar më 21-03-04 5.55.MD

Nis nga puna regjistri elektronik për vaksinimin kundër Covid-19

Regjistri i vetëm për ata që dëshirojnë të vaksinohen do të jetë i hapur më 4 mars në orën 5 pasdite, por ora e parë për të cilën mund të regjistrohemi është për 11 mars. Kjo u bë e qartë gjatë prezantimit të platformës së krijuar nga "Shërbimet e..

botuar më 21-03-04 5.03.MD

Udhëheqësit e shtetit nga e gjithë bota përgëzuan bullgarët me rastin e Festës Kombëtare - 3 Marsit

Presidenti Rumen Radev mori letra urimi nga krerët e shteteve në të gjithë botën me rastin e Festës Kombëtare të Bullgarisë - 3 Marsit, njofton qendra e shtypit pranë presidencës. Midis tyre janë urimet nga Presidenti i Federatës Ruse Vlladimir..

botuar më 21-03-04 3.33.MD