Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Biznesi bullgar i ruan qëndrimet pozitive ekonomike

Foto: arkiv

Gjatë tetorit besimi ekonomik në BE po ulet deri në fundin e vet nga përpara 6 vitesh, derisa indeksi i njëjtë i Komisionit Evropian për Bullgarinë po rritet. Indeksi i besimit ekonomik në BE po ulet gjatë tetorit deri në 99,0 pikë nga 99,9 gjatë muajit shtator. Ky është niveli më i ulët që nga nëntori i 2013-ës. Keqësimi i qëndrimeve të biznesit i detyrohet uljes së besimit ndaj eurozonës dhe uljes së indeksit për Poloninë me 1.9 pika. Në Bullgari konstatohet përmirësim për të dytin muaj me radhë nga104,7 pika gjatë shtatorit deri në 105,6 për nëntorin. Rrita e qëndrimeve vendore pozitive i detyrohet besimit të menaxherëve bullgarë nga sfera e shërbimeve dhe ndërtimit, por konstatohet edhe keqësim i qëndrimeve të biznesit në industri.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Presidenti do të shpërndajë parlamentin pas 11 majit

Presidenti Rumen Radev u përkul para monumentit të të vrarëve në Kryengritjen e Prillit në fshatin Radillovo afër qytetit Peshtera, ku ai ishte për vizitë për Ditën e Shën Gjergjit, njoftoi Presidenca. Qeveria provizore, si çdo qeveri tjetër e..

botuar më 21-05-06 10.08.PD

Rritja e rasteve të reja të koronavirusit në 24 orët e fundit

1635 janë rastet e reja të koronavirusit në vend me 14 948 teste të kryera gjatë 24 orëve të fundit, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 10.9 për qind e mostrave janë pozitive. 46 159 u regjistruan si të sëmurë aktivisht. 6158..

botuar më 21-05-06 9.52.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 424

Viti shkollor do të përfundojë me praninë fizike në shkollë të të gjithë nxënësve Viti shkollor do të përfundojë me praninë fizike të të gjithë nxënësve pas diplomimit të maturantëve. Provimet e vlerësimit të jashtëm dhe të maturës do të..

botuar më 21-05-05 8.03.MD
/de/tourism/listight">