Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Paralajmërimi i MPJ-së në lidhje me situatën në Izrael

Foto: arkiv

Për shkak të situatës së rrezikshme në Izrael Ministria e Punëve të Jashtme u rekomandon të gjithë shtetasve bullgarë që të mos udhëtojnë për në Izrael, kurse ata, të cilët tashmë janë atje, të mos vizitojnë Bregun Perëndimor, Jerusalemin Lindor dhe territoret afër Gazës dhe Golanit.

Po të përdorin hotele në Izrael, turistët bullgarë më parë duhet të informohen se ku ndodhen strehimet më të afërta kundër bombave. Po të dëgjojnë tingujt e sirenave, ata menjëherë duhet të drejtohen tek strehimet, duke përdorur rrugën më e shkurtër. Në se në afërsi nuk ka strehim të posaçme, duhet të qëndrojnë pranë murit më të afërt, ku duhet të presin deri në largimin e rrezikut. Ambasada bullgare në Tel Aviv është mbyllur, por në rast të emergjencës shtetasit bullgarë mund të përdorin linjat telefonike të misionit tonë diplomatik atje.


Më shumë nga rubrika

Nuk ka rrezik për anulimin e vitit shkollor

Dr. Julian Petrov nga sindikata "Edukimi" bëri thirrje para Televizionit Kombëtar Bullgar /BNT/ për të zgjedhur mësimin në distancë për të gjithë vendin. Nuk përjashtohetmundësia për të mësuar edhe në verë, por në këtë fazë nuk ka rrezik që viti..

botuar më 20-11-24 10.30.PD
Dr. Aleksandër Simidçiev

Vetëm vaksinimi do të sigurojë imunitet grupor

Nuk mund të presim që vdekshmëria e koronavirusit të ndryshojë në vend brenda 10 ditësh. Ajo do të ndryshojë 2 javë pas zbatimit të masave të reja. Më shumë se 99% e njerëzve duhet të ndjekin masat dhe kjo nuk ndodh, tha para Televizionit Kombëtar..

botuar më 20-11-24 9.33.PD

Numër më i lartë i të vdekurve dhe i të shëruarve nga Covid-19 në Bullgari gjatë 24 orëve të fundit

3146 janë rastet e reja të koronavirusit gjatë 24 orëve të fundit, tregon Portali Unik Informativ. Nga 7244 PCR teste të realizuara të infektuarit janë 43%. Rastet aktive të infeksionit në vend janë 83,671, ndërsa që nga fillimi i pandemisë..

botuar më 20-11-24 8.50.PD