Ivet Llallova herën e pestë është atletja më e mirë e Bullgarisë

Ivet Llallova
Foto: BGNES

Vrapuesja 35-vjeçare Ivet Llallova-Kollio u zgjodh atletja më e mirë e Bullgarisë për vitin 2019 në anketën tradicionale të revistës “Atletika”.  Kjo është njohja e pestë për të, pasi u caktua atletja numër një e Bullgarisë për vitet 2004, 2005, 2008 dhe 2012. Njohjen e sivjetshme vrapuesja e meritoi pas stinës së suksesshme verore gjatë së cilës mbuloi normativat në 100 metra (11.8) dhe në 200 metra (22.45) për lojërat olimpike në Tokio vitin e ardhshëm. Në këtë forum më të madh botëror sportiv Ivet Llallova do të marrë pjesë herën e pestë. Krahas kësaj ajo regjistroi nga dy fitore për Bullgarinë, në 100 dhe në 200 metra, në Kampionatin Evropian të skuadrave në Varazhdin të Kroacisë dhe në Kampionatin Ballkanik në Pravec të Bullgarisë.  Ajo kishte vende prijëse në turnetë e Ligës Diamante dhe disa futore për klubin turk “Enka”.

Më shumë nga rubrika

Kampioni Evropian Ergünal Sabri: Boksi është art

Ergünal Sabri-Ogi fitoi një kupë dhe medalje të artë për Bullgarinë në turneun memorial “Živorad Rajshiç Rajsha” zhvilluar në qytetin serb Shabac. Në turneun më 23-24 nëntor ai garoi për Skuadrën Kombëtare të Boksit. “ Morën pjesë vetëm..

botuar më 19-12-05 2.05.MD
Dimitër Berbatov

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov është në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov hyri në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United. Klasifikimi është i sajtit anglez talksport.com. Theksohet, se ish futbollisti i kombëtares bullgare është gol-mjeshtri i Ligës së Lartë për sezonin e viteve..

botuar më 19-12-03 10.18.PD

“Lludogorec” ka nevojë për një pikë që të vazhdojë në Ligën e Evropës

Skuadra “Lludogorec” arriti rezultat baras kundër CSKA-Moska në një ndeshje-revansh nga faza grupore e Ligës së Evropës. Në minutën e 68 “Lludogorec” shënoi një gol kundër Claudiu Keșerü. Në minutën e 76 skuadra ruse gjithashtu shënoi gol me goditjen e..

botuar më 19-11-29 12.54.MD