Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tirana do të jetë organizatore e Takimit të 15-të Botëror të Mediave Bullgare

Maksim Minçev
Foto: arkiv

Kryeqyteti  i Shqipërisë Tiranë do të jetë mikpritës i Takimit të 15-të Botëror të Mediave Bullgare. Sivjet takimi do të mbahet nga 22 deri më 25 nëntor, ndërsa partnerët kryesorë janë Agjencia Telegrafike Shqiptare dhe Radio Televizioni Shqiptar.
Tema e takimit të sivjetshëm është “Mediat dhe prioritetet kombëtare”. Lidhur me mikpritjen shqiptare, Maksim Minçev, drejtor i organizatorit të forumit – Agjencisë Telegrafike Bullgare, rikujtoi se nga dy vjet Shqipëria e ka njohur pakicën bullgare aty, e cila sipas të dhënave të ndryshme numëron nga 60 000 deri në 170 000 veta.
Në takimin e sivjetshëm “Radio Bullgaria” do të ketë përfaqësues të vet.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 429

Korridoret e gjelbra të vaksinimit po mbeten 274 000 doza të vaksinës Covid-19 të Pfizer mbërritën në Bullgari më 10 maj. Vetëm në maj furnizimet e 4 vaksinave do të jenë 2 milion. 2.5 milion doza të tjera priten në qershor, njoftoi..

botuar më 21-05-10 8.20.MD

Bullgaria mban qëllimin për të zëvendësuar levën me euron në 2024

Megjithëse deficiti do të tejkalojë kriteret për të hyrë me zonën e euros, Bullgaria mban qëllimin e vendosjes së monedhës unike në vitin 2024. Kjo thuhet në programin e konvergjencës për periudhën 2021-2023, votuar më 5 maj nga kabineti dhe botuar..

botuar më 21-05-10 8.14.MD
Svetlla Petrovа

Këshilli Publik i Radios Kombëtare Bullgare kërkoi rivendosjen e buxhetit të medias

Këshilli Publik i Radios Kombëtare Bullgare /BNR/ bën thirrje për vendosjen e moratoriumit mbi uljen e fondeve për median. “Insistojmë që subvencionimi buxhetor të rikthehet në shumën e tij fillestare”, shkruajnë anëtarët e këshillit në një letër..

botuar më 21-05-10 6.43.MD