Bojko Borisov: Kotooshu është ambasadori i vendit tonë dhe i BE-së

Kallojan Mahljanov - Kotooshu
Foto: BTA

Kryeministri Bojko Borisov u takua me sportistin bullgar i sumos Kallojan Mahljanov – Kotooshu. “Sumoja është një sport perandorak, më i njohuri në Japoni, kurse Kotooshu është ambasadori i Bullgarisë dhe i BE-së në këtë vend aziatik” – tha Kryeministri.

Kotooshu është bullgari i parë, i cili hyri në shkollën profesionale të sumos në Tokio dhe kjo u bë në vitin 2002. Për një kohë të gjatë ai garonte në divizionin elitar të sumos profesionale “Makuuçi” (Makuuchi), kurse gjatë janarit të vitit 2006 mori rangun “Ozeki”. Ai fitoi “Kupën e Perandorit“ dhe u bë evropiani i parë që e ka arritur këtë sukses të madh sportiv. Aktualisht sumisti më i njohur bullgar zhvillon shkollën e vet sportive “Naruto beja” në Japoni.


Më shumë nga rubrika

Kampioni Evropian Ergünal Sabri: Boksi është art

Ergünal Sabri-Ogi fitoi një kupë dhe medalje të artë për Bullgarinë në turneun memorial “Živorad Rajshiç Rajsha” zhvilluar në qytetin serb Shabac. Në turneun më 23-24 nëntor ai garoi për Skuadrën Kombëtare të Boksit. “ Morën pjesë vetëm..

botuar më 19-12-05 2.05.MD
Dimitër Berbatov

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov është në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov hyri në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United. Klasifikimi është i sajtit anglez talksport.com. Theksohet, se ish futbollisti i kombëtares bullgare është gol-mjeshtri i Ligës së Lartë për sezonin e viteve..

botuar më 19-12-03 10.18.PD

“Lludogorec” ka nevojë për një pikë që të vazhdojë në Ligën e Evropës

Skuadra “Lludogorec” arriti rezultat baras kundër CSKA-Moska në një ndeshje-revansh nga faza grupore e Ligës së Evropës. Në minutën e 68 “Lludogorec” shënoi një gol kundër Claudiu Keșerü. Në minutën e 76 skuadra ruse gjithashtu shënoi gol me goditjen e..

botuar më 19-11-29 12.54.MD