Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria është në vend të 59-të në renditjen e FIFA-së

Foto: BTA

Skuadra kombëtare e futbollit e Bullgarisë mbetet në vendin e saj të deritanishëm – 59-të në edicionin e dhjetorit të listës së FIFA-së me 1381 pika. Këtë pozitë ajo e zë bashkë me Burkina Faso.

Për vitin e dytë me radhë në krye të ranglistës është Belgjika me 1 765 pika. 

Në vend të dytë me 1733 pika është kampionia botërore Franca, kurse Brazilia është në vend të tretë me 1712 pika. 


Më shumë nga rubrika

Ndeshja kthyese e Bullgarisë për Kampionatin Evropian të Futbollit do të zhvillohet gjatë shtatorit

Herën e radhës UEFA shtyu play-offet për Evropianin e Futbollit. Atje bën pjesë edhe kombëtarja e Bullgarisë, e cila duhej ta mirëpriste Hungarinë më 4 qershor dhe në rast fitoreje të luante pas kësaj me fituesit në ndeshjen mes Islandës dhe Rumanisë...

botuar më 20-04-01 3.47.MD
Stefka Kostadinova

Vendimi për shtyrjen e Olimpiadës është i drejtë

Kryetarja e Komitetit Olimpik Bullgar dhe rekordere botërore e kërcimit  së larti Stefka Kostadinova inkurajoi bullgarët dhe i bëri apel për dhurim dhe për respektim të udhëzimeve për mbrojtje nga COVID-19. Në një intervistë për Radion Darik ajo shprehu..

botuar më 20-03-31 4.43.MD

Bullgarët luajtën për here të pare në e-Football Pro Evolution Soccer

Kombëtarja bullgare e e-futbollit u prezantua shumë mirë në kualifikimet e kampionatit të parë virtual evropian. Radosllav Hristov dhe Georgi Fikov fituan 5 prej gjithsej 10 ndeshjeve të e-futbollit dhe zunë vendin e tretë në grup. Fituesi Gjermania u..

botuar më 20-03-31 9.12.PD