Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një peshëngritës bullgar u bë i dyti në turneun në Doha

Hristo Hristov

Në turneun e madh kualifikues para-olimpik në peshëngritje në Doha, Bullgari Hristo Hristov fitoi medaljen e argjendtë për prezantim të përgjithshëm në garë. Peshëngritësit bullgar e përfundojnë vitin 2019 para-olimpik me përgjithësisht 46 medalje të fituara nga të cilat 7 tituj dhe 13 dekorime vetëm në ndeshjet e kampionateve botërore dhe evropiane. Bullgaria ka dy kampionë botërorë për të rinj, një kampion evropian për meshkuj, një mbajtës të medaljes së bronztë nga Kampionati Botëror për meshkuj, tre me tituj evropian tek të rinjtë. Aktualisht me shanse më të mëdha për të fituar të dyja kuotat olimpike tek meshkujt janë Hristo Hristov, Junder Bejtula dhe Bozhidar Andreev.

Sportistja Milena Todorova ëndërron për medalje olimpike në biatllon

Prej kohe ëndrra më e madhe e skiatores Milena Todorova e cila garon në biatllon është të marrë medalje olimpike. Suksesin më të madhe ajo arriti duke fituar tri medalje në tri disiplina të ndryshme në Kampionatin Botëror për të rinj dhe për të..

botuar më 20-02-13 12.39.MD
Edmond Nazarjan

Edmond Nazarjan mori medaljen e artë në Kampionatin Evropian të Mundjes

“Më pëlqen të bëhem kampion. Këtë e kam trashëguar nga i ati.” Këtë e tha para Radios Kombëtare Bullgare 18 vjeçari Edmond Nazarjan pasi mori medaljen e artë në kategorinë 55 kilogram. Në Kampionatin Evropian të Mundjes në Romë ai debutoi te meshkujt dhe..

botuar më 20-02-12 10.02.PD
Skuadra bullagre në Ballkaniadën e Stambollit

Tri medalje për atletët bullgarë në Ballkaniadë

Atletët bullgarë fituan tri medalje në Balkaniadën për të rinjtë në moshë deri më 20 vjet. Ajo u zhvillua në Stambollin e Turqisë. Aleksandra Naçeva u rendit në vendin e dytë në kërcimin trehapësh, duke arritur rezultat 13.10m. Dobromir..