Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Celularët dhe shenjet e keqe të qarkullimit janë shkaku kryesor për aksidentet rrugore

Foto: BGNES

Agjencia Shtetërore e Sigurimit të Lëvizjes Rrugore nisi një fushatë informative “Shkruaj kur arrin” orientuar te parandalimi i shfrytëzimit të celularëve kur njeriu drejton një automjet. Sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme gjatë vitit 2018  u regjistruan 1634 aksidente të rënda rrugore vetëm me një mjet udhëtimi. Në ato aksidente të vdekurit janë 193 ndërsa të plagosurit më se 2000 veta. Shkaku më i shpeshtë për ato aksidente është shpërqendrimi i shoferit dhe një prej faktorëve për këtë është celulari. Problem tjetër janë shenjet e keqe rrugore. Sipas Institutit të Sigurisë Rrugore viktimat nga aksidentet rrugore në vend mund të ulen nga 30 deri në 50 njerëz për vit, në se shenjet rrugore në vend do të rinovohen.


Më shumë nga rubrika

Bujar Osmani dhe Ekaterina Zaharieva

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut është për një vizitë jozyrtare në Sofje

Me një fluturim direkt nga Parisi deri në Sofje mbërriti te ne Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani për t’u takuar me Ministren bullgare të Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva, transmetoi BTA. Pritet që të dy të..

botuar më 21-02-24 6.33.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 354

Restorantet hapen më 1 mars, lokalet e natës – më 1 prill Në një prej takimeve të rregullta të qeverisë Kryeministri Bojko Borisov bëri të ditur se restorantet dhe sallat e lojërave të fatit do të hapen më 1 mars, ndërsa më 1 prill..

botuar më 21-02-24 6.00.MD

Rimëkëmbet turizmi i brendshëm dhe ai i jashtëm

Që nga 1 marsi do të jetë e mundur të zhvillohen udhëtime të organizuara turistike në vend, ndërsa nga 1 prilli dhe jashtë vendit, bëri të ditur BTA. Kjo u njoftua nga Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në një takim me organizatat e degës...

botuar më 21-02-24 4.02.MD