Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pasaporta bullgare për nga tërheqja radhitet në pozitën e 18-të në botë

Foto: dnevnik.bg

Pasaporta bullgare renditet e 18-ta në botë për nga tërheqja nga gjithsej 107 pozita. Këtë e tregon klasifikimi vjetor Henley&Parners. Klasifikimi u realizua në përputhje me numrin e destinacioneve deri në të cilat pronarët e pasaportave përkatëse kanë mundësi të udhëtojnë pa viza. Në krye të klasifikimit është Japonia, shtetasit e së cilës mund të vizitojnë pa probleme 191 shtete. Ata që kanë pasaporta bullgare mund të udhëtojnë pa viza në 171 shtete. Bullgaria e ndan pozitën e 18-të me Emiratet e Bashkuara Arabe.

Më shumë nga rubrika

Lëvizje në tregun e pasurive të patundshme për shkak të bullgarëve të kthyer nga jashtë

Të dhënat për tremujorin e parë të vitit 2021 tregojnë një rritje serioze të vëllimit të transaksioneve në tregun e pasurive të patundshme në Bullgari. Rritja për të gjithë vendin është 17%. Në Varna rritja është 1%, njoftoi BNR Varna. Sipas..

botuar më 21-06-13 6.05.PD

250 pilotë karting nga 16 vende garojnë në Bullgari

Në dy ditët e fundjavës në pistën e kartingut në qytetin Haskovo do të mbahet edicioni i dytë i ECO 24 orë të Bullgarisë, pjesë e kampionatit evropian të kartingut për qëndrueshmëri. Një total prej 250 pilotësh nga 16 vende do të garojnë për vendin..

botuar më 21-06-12 6.45.PD

Sofia Pride kthehet në rrugët e kryeqytetit të Sofjes

Të shtunën, Sofia Pride do të kalojë nëpër rrugët e kryeqytetit - një marshim në mbështetje të komunitetit LGBTI (lezbike, homoseksualë, biseksualë, njerëz trans dhe intereksualë). Parada mbahet çdo vit në Sofje që nga viti 2008. Pasi vitin e..

botuar më 21-06-12 6.10.PD