Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shënojmë ditën e obstetrikës

Foto: Radio Vidin

Sot sipas traditës shënojmë ditën e “gjysheve” (mamive), e quajtur gjithashtu dita e obstetrikës. Sipas kalendarit të vjetër (kalendarit Julian) kjo festë shënohet më 21 janar. Festa ka rrënjë të lashta pagane dhe vjen nga periudha kur trojet tona kanë qenë të populluar kryesisht me fise sllave.

Që nga viti 1951 kjo festë karakteristike për kalendarin popullor, është shpallur për ditë të obstetrikës, mamive dhe gjinekologëve.

Aktualisht sipas statistikës nënat me barrë të parë përbëjnë gjysmën e atyre, të cilët lindin. Gjatë viteve të fundit mosha, në të cilën gratë lindin beben e tyre të parë rritet vazhdimisht. Tani për Bullgarinë ajo është 27 vjeç, për Sofjen – 29.

Gjatë vitit 2019 emrat më të preferuar për foshnjat e sapolindur kanë qenë Viktoria dhe Aleksandër, tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave.


Më shumë nga rubrika

MiG 29

Motori i parë për MiG-29 mbërriti nga Polonia

Bullgaria mori motorin e parë për MiG 29 sipas marrëveshjes së saj me Poloninë. Këtë e bërë të ditur Ministria e Mbrojtjes. Motori pritej në fund të janarit si pjesë e një marrëveshjeje me Poloninë për të furnizuar dy për MiG-29. Para disa ditësh,..

botuar më 23-03-31 7.31.MD

Më 31 mars përfundon fushata zgjedhore

Më 31 mars përfundon fushata parazgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 prillit. Nga mesnata e 1 prillit fillon “dita e reflektimit”, në të cilën ndalohet fushata politike dhe publikimi i rezultateve të sondazheve për qëndrimet e..

botuar më 23-03-31 6.26.MD

Parashikimi i motit për 1 prillin

Nesër, më 1 prill , temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5° dhe 10°, në Sofje rreth 7°. Para mesditës kryesisht në veriperëndim të Bullgarisë do të ketë reshje shiu, ndërsa pasdite do të ketë reshje shiu edhe në pjesën tjetër të vendit...

botuar më 23-03-31 5.35.MD