Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Andon Balltakov është drejtori i ri i BNR-së

Andon Balltakov
Foto: BTA

Këshilli për Mediat Elektronike zgjodhi Andon Balltakov drejtor të përgjithshëm të Radios Kombëtare Bullgare (BNR) me katër vota “pro” dhe një abstenim gjatë votimit të dytë të Këshillit. Në votimin e parë asnjë prej gjashtë kandidatëve nuk mblodhi shumicën e domosdoshme prej tri votash, ndërsa Andon Balltakov dhe drejtori i tanishëm i përkohshëm i BNR-së Anton Mitov morën nja dy vota. Përkrahësit e Balltakovit deklaruan se koncepti i tij u ka bërë përshtypje me idetë moderne për zhvillimin e medias. U nënvizua përvoja e tij e madhe në media të rëndësishme botërore. Deri në këtë zgjedhje u arrit pasi në tetor të vitit të kaluar Këshilli për Mediat Elektronike ndërpreu mandatin e Svetosllav Kostovit.

Më shumë nga rubrika

Romët e arsimuar kërkojnë realizim jashtë vendit

Komuniteti rom e ka të vështirë të përshtatet me kushtet e tregut të punës në Bullgari. Këtë e tha para BNR Stara Zagora Ganço Iliev, kryetar i Shoqatës “Bota pa Kufij”. Shumë romë po kërkojnë të ardhura ditore, jo një perspektivë karriere, mendon..

botuar më 21-07-31 3.21.MD

Kryqi i Kuq Bullgar shpalli një konkurs fotografik

Me rastin e njëqindvjetorit të tij, Kryqi i Kuq Bullgar organizon një konkurs fotografie të quajtur “HUMAN-i-ti”. “Konkursi është një sfidë, si për ne ashtu edhe për të gjithë fotografët amatorë dhe profesionistë - për të gjetur njerëzimin, për ta..

botuar më 21-07-31 9.45.PD
Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev: Bullgaria duhet të ketë një qeveri të qëndrueshme

Të mos nxitohet me parashikimet dhe skenarët për një javë, dy muaj, etj. Për këtë bëri thirrje Kryeministri në detyrë Stefan Janev para gazetarëve pasi iu dha një mandat për të formuar një qeveri partisë ITN. Janev tha se partive në parlament duhet..

botuar më 21-07-30 6.54.MD