Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri bullgar nderoi viktimat e Holokaustit

Kryeministri Bojko Borisov në Poloni
Foto: BTA

Në Poloni kryeministri Bojko Borisov bashkë me burrështetas nga e gjithë bota nderoi viktimat e Holokaustit. Kryeministri mori pjesë në festimin e 75 vjetorit nga lirimi i ish kampit të përqendrimit Auschwitz-Birkenau. Lufta e Dytë Botërore qe kohë e një rënie totale, por atëherë populli bullgar tregoi fuqinë e vet shpirtërore, duke shpëtuar mbi 48 000 bashkatdhetarë - hebrenj. Bullgarët nuk lejuan që hebrenjtë bullgarë të dërgohen për të vdekur në kampet naziste të përqendrimit, nënvizoi kryeministri. Jemi të lumtur për trashëgimtarët e tyre të shpëtuar, u jemi shumë mirënjohës shpëtimtarëve - të njohur e të panjohur. Vuajmë thellë për milionë viktimat e pafajshëm të Holokaustit dhe për vuajtjen e tyre. I nderojmë dhe jetët e pafajshme të humbura të më shumë se 11 000 hebrenjve nga Maqedonia e Egjeut dhe Vardarit “, vuri në dukje Borisovi.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 322

Fillon sprovimi i vaksinës bullgare kundër koronavirusit Krijimi i vaksinës bullgare kundër Covid-19 është në një fazë shumë të avancuar dhe testimi i saj mbi kafshë do të fillojë deri në një javë, tha doc. Andrej Çorbanov nga Instituti i..

botuar më 21-01-23 5.34.MD
Doc. Kirill Karamfillov

Mutacionet e reja të Covid-19 gjithashtu sulmojnë të mbijetuarit

Njerëzit që mbijetuan koronavirusin nuk janë të mbrojtur nga infeksioni me variantet e tij të reja, tha për Nova TV Doc. Kirill Karamfillov, shef i repartit të kardiologjisë invazive në Spitalin Aleksandrovska. “Ka disa mutacione të..

botuar më 21-01-23 4.33.MD
Doc. Andrej Çorbanov

Fillon sprovimi i vaksinës bullgare kundër koronavirusit

Krijimi i vaksinës bullgare kundër Covid-19 është në një fazë shumë të avancuar dhe testimi i saj mbi kafshë do të fillojë deri në një javë, tha Doc. Andrej Çorbanov nga Instituti i Mikrobiologjisë i Akademisë Bullgare të Shkencave për Radio Varna...

botuar më 21-01-23 4.07.MD