Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pritet që “Rryma Turke” të zgjerojë rrjetin gazsjellës bullgar

Foto: offshoreenergytoday.com

Nga data 1 janar, kur startoi transportimi tregtar i gazit rus deri në Turqi dhe Evropë, përmes gazsjellësit “Rryma Turke” u furnizuan 1 miliard metra kub gaz. Afro 54 për qind prej kësaj sasie ishte për tregun turk, ndërsa 46 për qind u furnizuan deri në kufirin turko-bullgar. Këtë e informoi Kompania Energjetike Ruse “Gazprom”. Planifikohet që “Rryma Turke” të zëvendësojë gazsjellësin transballkanik, i cili shfrytëzonte Ukrainën për furnizimin e gazit për Turqinë, Bullgarinë dhe Evropën Juglindore. “Rryma Turke” ka për qëllim të zgjerojë rrjetin gazsjellës bullgar dhe ta lidh me Serbinë, kështu që të transferohet gaz rus deri në kufirin serbo-hungarez.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit per 18 majin

Një front i ftohtë do të kalojë në vend. Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet 15 gradë. Gjatë ditës në shumë vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Ka kushte për reshje të konsiderueshme lokale..

botuar më 22-05-17 8.35.MD

Medalje të arta për Bullgarinë nga Olimpiada Evropiane në Shkenca Eksperimentale

Nxënësit në klasat e 10-ta dhe të 11-ta në Gjimnazin Kombëtar të Shkencave Natyrore dhe Matematikës dhe në Gjimnazin Matematikor të Sofjes fituan tri medalje të arta në Olimpiadën Evropiane të Shkencave Eksperimentale në Hradec Králové, Republika..

botuar më 22-05-17 8.01.MD
Dragomir Zakov

Detajet për ndihmën e Bullgarisë për Ukrainën janë duke u sqaruar

Ministri i Mbrojtjes Dragomir Zakov diskutoi me homologun e tij italian Lorenzo Guerini nevojën e sigurimit të përkohshëm të gjuajtësve për Forcat Ajrore Bullgare deri në mbërritjen e aeroplanëve të porositur F-16. Këtë e bëri të ditur ministri..

botuar më 22-05-17 7.42.MD