Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pata të vogla laramane erdhën për të kaluar dimrin në Liqenin Durankullak

Foto: wikipedia.org

200 pata të vogla laramane të cilët janë një lloj i kërcënuar botërisht erdhën për të kaluar dimrin në liqenin Durankullak afër Shabllës të Bullgarisë Verilindore. Shpendët erdhën pas regjistrimit dimëror të shpendëve në zonat e lagëta gjatë të cilit nuk u vu re asnjë ekzemplar prej këtij lloji. Ndryshimet  në klimë janë shkaku për të cilin rruga shtegtare e patave të vogla laramane zgjatet deri në skajet më të largëta veriore të kontinentit. Para vitesh tufat erdhën në nëntor, por kohët e fundit kjo ndodh në janar. Më shumë pata të vogla laramane erdhën të kalojnë dimrin në Bullgari në vitin 2018, kur në mars në zonat e mbrojtura u regjistruan 30 mijë shpendë.

Më shumë nga rubrika

Bullgarët janë të mendimit, se gjendja e demokracisë po përkeqësohet

Shumica e bullgarëve shpresojnë në ndërhyrjen e institucioneve evropiane në problemet e brendshme të vendit, tregon një studim i agjencisë “Sova Haris” nga nëntori. 60% prej të anketuarve përkrahin konkluzionin kryesor të Parlamentit Evropian,..

botuar më 20-11-22 1.09.MD

Përhapja e pandemisë do të vonohet kur ka testim më të mirë

Identifikimi i  shpejtë  i të infektuarve do të vonojë ritmin e përhapjes së korornavirusit, mendon doc. Lybomir Kirov,Kryetar i Shoqatës kombëtare të mjekëve familjar. Para BNR Kirovi bëri thirrje “të mos bëjmë  veprimtari amatore, sepse kohën e..

botuar më 20-11-22 12.53.MD

Bullgaria renditet në vendin e tretë për nga vdekshmëria nga koronavirusi në Evropë

Vendi ynë tani është në vendin e tretë për nga vdekshmëria nga Covid-19 në Evropë dhe në vendin e 13 për sëmundshmërinë bazuar mbi të dhënat e dy javëve të fundit, njoftoi në brifingun e Ministrisë së Shëndetësisë inspektori shtetëror shëndetësor..

botuar më 20-11-19 3.18.MD