Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Akademia e xhazit në BNR

Më 20 shkurt nga ora 19.00 në studion Nr. 1 të Radios Kombëtare Bullgare (BNR) do të mbahet koncerti i radhës i serisë “Big Bend Xhaz Akademia” – një prej projekteve të reja të Big Bendit të BNR-së, që filloi gjatë muajit janar të vitit 2019. “Xhaz Akademia” zbaton me sukses misionin e vet për të zbuluar talente të reja muzikore dhe t’u sigurojë jo vetëm mundësi për shfaqje, por edhe shans për të qenë solistë në radio-orkestrën prestigjioze me dirigjent Andoni Donçev.

Këtë herë fokusi është tek grupi SoulBmoll. Gjatë muajit maj të vitit 2019 në tregun muzikor u përhap albumi i tij i parë me 10 këngë origjinale. Në koncert muzikantët e rinj do të prezantojnë këngët e albumit të tyre të parë, por me orkestrim për big bend. Le të rikujtojmë se në edicionin e 50 jubilar të konkursit të BNR-së për këngë të reja bullgare “Pranvera 2019” një prej këngëve të SoulBmoll – “Ta ndalojmë kohën” u radhit ndër finalistët.

Që në fillim të vitit të kaluar grupi mori statujën e Çmimeve Vjetore të “BNR-së Top 20” për një prej singlave më të suksesshëm në klasifikim. Mentori i grupit është Velisllav Stojanov – trombonist virtuoz dhe kompozitor i talentuar, një prej muzikantëve më të shquar dhe më të kërkuar bullgarм. Ai do të jetë gjithashtu dirigjent i koncertit të ardhshëm.

Redaktore: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Violinistja Tanja Tingarova – një jetë si përrallë

Një vajzë në moshën 30 vjeçe që ka udhëtuar në mbarë botën për shkak të talentit të vet – kështu shkurtimisht mund të përshkruajmë violinisten Tanja Tingarova, e cila ka lindur në Plovdiv. Ajo thotë se ka filluar t’i bie veglës magjike që në moshën 6..

botuar më 20-03-28 11.05.PD
Simeon Shterev

U nda nga jeta Simeon Shterevi – njeri prej muzikantëve të mëdhenj xhaz në Bullgari

Më 26 mars u nda nga jeta profesori Simeon Shterev – flautist, pedagog dhe kompozitor, njeri prej muzikantëve më të mëdhenj xhaz në Bullgari. Ai lindi më 24 tetor të vitit 1943 në Sofje. Mbaroi Akademinë Kombëtare Muzikore në Sofje si muzikant..

botuar më 20-03-27 1.16.MD

Petër Krumov: “Shiko rrafshinën e Dobruxhës dhe do të kuptosh se ia vlen të punosh për të”

Një jetë e tërë e cila i kushtohet muzikës tradicionale të krahinës së Dobruxhës – këto fjalë më saktë e përshkruajnë kontributin krijues të kompozitorit tonë të njohur dhe dirigjent Petër Krumov. Përkushtimin e tij në shërbim të..

botuar më 20-03-27 10.19.PD