Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presioni i migracionit drejt Bullgarisë është pakësuar

Foto: BGNES

Në një takim në Sofje me Komisionaren Evropiane për Punët e Brendshme Ylva Johansson Kryeministri Bojko Borisov konstatoi se në krahasim me vitin 2019 ka pakësim të presionit të migracionit drejt Bullgarisë. Kjo u detyrohet si masave të ndërmarra në nivel kombëtar, ashtu edhe bashkëpunimit të mirë me vendet e treta fqinje, sidomos Turqinë. Borisov përshëndeti vizitat e Komisarit Johansson në vendet e BE-së që të njihet me qëndrimet e tyre sa i përket Paktit të ri të Migracionit dhe Strehimit. Në këtë lidhje Bullgaria është për bilanc mes përgjegjësisë dhe solidaritetit, duke u konstatuar specifikat kombëtare. Çdo një shtet duhet të garantojë sigurinë e vet në mënyrë të tillë që të garantohet siguria e tërë BE-së, por edhe BE-ja duhet të garantojë sigurinë e vet në një mënyrë e cila të garantojë sigurinë e shteteve që gjenden në vijën e parë”, deklaroi kategorikisht Kryeministri.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 358

Mbërritën vaksinat e pritura të “AstraZeneca” 52 800 doza të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit u morën këtë mëngjes dhe tashmë po shpërndahen në Inspektoratet Rajonale të Shëndetit, tha kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit, Prof...

botuar më 21-02-28 5.30.MD
Maja Shipka

Nënpresidentja Jotova: Është cinizëm të mos ketë festa në Shipka me rastin e festës sonë kombëtare

Nënpresidentja Ilijana Jotova e quajti "cinizëm" anulimin e festimeve në majën Shipka më 3 mars me rastin e festës sonë kombëtare për shkak të epidemisë së koronavirusit. "Nuk mund të mos shkojmë atje në festën tonë kombëtare – ambienti është i..

botuar më 21-02-28 3.15.MD

Rivendosen korridoret e gjelbra të vaksinimit kundër Covid-19

Që nga sot njerëzit që duan të vaksinohen menjëherë do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë përmes të ashtuquajturve “korridore të gjelbra”, njoftoi zyra e shtypit e Ministrisë së Shëndetësisë. Kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit Krasimir..

botuar më 21-02-28 2.13.MD