Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Sofje u zhvillua një forum biznesi i Bullgarisë dhe Qipros

Foto: BGNES

Qiproja është një partner i rëndësishëm ekonomik dhe tregtar i vendit tonë, deklaroi Presidenti Rumen Radev gjatë hapjes së Forumit të Biznesit mes Bullgarisë dhe Qipros në Sofje. Ishulli zë vendin e 34 në importin dhe eksportin bullgar. Nikozia mbetet një prej investitorëve të mëdhenj në Bullgari me mbi 2 mlrd euro investime. Presidenti i Qipros Nikos Anastisiadis shënoi se ka mundësi të papërdorura për bashkëpunim në energjetikë, në lundrimin tregtar, arsim dhe inovacione. Mysafiri shprehu mirënjohjen e vet para Kryetares së Parlamentit Cveta Karajançeva se Bullgaria i ka dhënë ndihmë Qipros pas ngjarjeve tragjike në vitin 1974, duke u siguruar punë dhe arsim qindra qipriotëve.

Më shumë nga rubrika

Dy uzina në Bullgari testojnë prodhimin e respiratorëve

Dy uzina në vend testojnë prodhimin e respiratorëve dhe në qoftë se janë të suksesshme do të dërgohen për t’u certifikuar në Evropë. Këtë e deklaroi në një konferencë për shtyp në Këshillin e Ministrave Kryeministri Bojko Borisov. Ai vuri në duke se dy..

botuar më 20-04-04 12.57.MD

Një aplikacion mobil do të grumbullojë të dhëna për gjendjen shëndetësore të qytetarëve

Në një briefing në Këshillin e Ministrave u prezantua një sistem informativ kombëtar për luftimin e COVID-19. Ai do ta lehtësojë punën e Shtabit Operativ Kombëtar, institucionet shëndetësore dhe aksesin tek informacioni. Nëpërmjet tij qytetarët do..

botuar më 20-04-04 11.52.PD

16 vjet nga tragjedia në lumin Lim, ku vdiqën 12 fëmijë bullgarë

Sot mbushen 16 vjet pas aksidentit tragjik rrugor, ku vdiqën 12 fëmijë bullgarë. Tragjedia ndodhi kur fëmijët ktheheshin nga një ekskursion në Dubrovnik të Kroacisë. Shoferi humbi kontrollin e autobusit, i cili ra në lumë dhe u zhyt për disa minuta...

botuar më 20-04-04 11.17.PD