Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Akuza për vjedhjen e fondeve evropiane

Foto: arkiv

Prokuroria akuzoi këngëtaren Li Lana dhe vëllanë e saj – beatboxeri Aleksandër Dejanov – SkilleR, dhe akoma 3 njerëz të tjerë për pjesëmarrje në një grup kriminal për vjedhje të fondeve evropiane në kuadrin e programit “Inovacione dhe Konkurrueshmëri”. Grupi ka vepruar që nga viti 2016.

Disa firma të ndryshme, kryesisht pa veprimtari reale, kanë deklaruar blerjen e të njëjtit softueri nga një person i huaj juridik. Në fakt softueri është blerë nga një shoqëri bullgare me paratë e ofruara në kuadrin e një programi evropian. Po hetohet në se Li Lana, e cila është në Bordin Drejtues të kompanisë së softuerit “Teletol” është person i caktuar nga biznesmeni Vasill Bozhkov, kundër të cilit janë ngritur akuza të shumta nga Prokuroria dhe po ndodhet në Dubaj.  


Më shumë nga rubrika

Cvetan Kjullanov

Cilësia e Planit bullgar të Rimëkëmbjes është me rëndësi më të madhe për BE-në

Cilësia e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë është më e rëndësishme sesa shpejtësia e pagesave në kuadër të tij, tha kreu i Përfaqësisë së Komisionit Evropian në Bullgari Cvetan Kjullanov. Sipas tij, Komisioni Evropian zakonisht miraton..

botuar më 21-10-18 11.38.PD

17.59% janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

1000 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, sipas portalit coronavirus.bg. 17.59% janë mostrat pozitive nga 5683 testet e kryera. 86.6 për qind e personave të sapo infektuar janë të pavaksinuar. Numri i pacientëve..

botuar më 21-10-18 9.02.PD

Gati 16% janë testet pozitive për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

1867 janë rastet e reja të koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit, ose 15.81% e 11 811 testeve të kryera. 85.54% e të infektuarve janë të pavaksinuar, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Më shumë janë rastet në Sofje..

botuar më 21-10-17 10.27.PD