Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vonon skema për ndihmë të firmave të vogla në kushtet e koronavirusit

Foto: namrb.org

Skema për ndihmë të firmave në kushtet e krizës me koronavirusin nuk startoi për shkak të vonesës së lejes së pritur nga Komisioni Evropian. Brukseli duhet të miratojë shfrytëzimin e 86,5 milion eurove nga Programi Operativ “Inovacione dhe Aftësi Konkurruese”. Këtë javë pritet të përfundojë kontrollimi në ç’shkallë kjo masë iu përgjigjet rregullave për ndihmë shtetërore. Nga Shoqata e Bashkive në Bullgari dhe kompani të tjera të vogla kërkuan zgjerim të kritereve për aplikim në këtë skemë.


Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov

GERB nuk do të mbështesë qeverinë e ITN

GERB nuk do të mbështesë qeverinë, e cila do të propozohet nga partia “Ka një popull të tillë” (ITN). Këtë e njoftoi lideri i GERB Bojko Borisov në një transmetim të drejtpërdrejtë nga fshati Gubesh rajoni i Sofjes në profilin e tij në Facebook. Ai..

botuar më 21-08-02 8.04.MD

Bullgaria e nxjerr Holandën nga zona e kuqe dhe përfshin Monakon

Nga e mërkura, 4 gusht, Holanda, Tunizia dhe Kuvajti do të dalin nga zona e kuqe dhe do të përfshihen në listën e vendeve në zonën portokalli. Kjo bëhet me një ndryshim në listën e vendeve sipas ngjyrave të zonave, sipas të cilit përcaktohet rendi..

botuar më 21-08-02 7.02.MD
Andon Balltakov

Drejtori i Përgjithshëm i BNR Andon Balltakov jep dorëheqjen

Drejtori i Përgjithshëm i Radios Kombëtare Bullgare (BNR) Andon Balltakov ka paraqitur një kërkesë për përfundimin e parakohshëm të kontratës së tij për menaxhimin e medias nga 6.8.2021. “Motivet janë thellësisht personale, kjo është arsyeja..

botuar më 21-08-02 5.14.MD