Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria nuk do t’i krijojë pengesa Maqedonisë së Veriut

Foto: arkiv

Bullgaria nuk do t’i krijojë pengesa Republikës së Maqedonisë së Veriut në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian, nënvizoi Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva para televizionit BTV.

Sipas fjalëve të saj ne gjithmonë i kemi përkrahur fqinjët tanë dhe ishim të parët që njohën pavarësinë e tyre, sepse Bullgaria gjithmonë ka respektuar të drejtën e vetëvendosjes. “Është keq se mjaftë politikanë në Republikën e Maqedonisë së Veriut mendojnë se po të kenë qëndrim antibullgar do t’i fitojnë zgjedhjet. Zgjedhjet kalojnë, por fqinjët mbeten. Askush nuk ka fituar nga gjuha e urrejtjes", nënvizoi Zahaieva.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 84-të

S&P: Ekonomia bullgare do të rivendoset gjatë vitit 2021 Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të kredisë Standard & Poor’s Global Ratings pohoi vlerësimin afatshkurtër dhe afatgjatë të kredisë të Bullgarisë në kartëmonedhë të huaj dhe..

botuar më 20-05-30 5.36.MD

Motoçiklistët në Varnë çelën sezonin e ri

Mbi 1200 motoçiklistë morën pjesë në hapjen e motosezonit të ri në qytetin bregdetar Varna. Për herë të parë pas gjendjes së jashtëzakonshme në vend motoçiklistët nga Bullgaria Verilindore mbërritën në sheshin qendror të qytetit para katedrales..

botuar më 20-05-30 3.58.MD
Zv. Ministrja Zornica Rusinova, Ministria e Punës dhe Politikës Sociale

Shteti do të ndihmojë kompanitë e transportit ndërqytetës

Është hartuar një masë në mbështetje të transportit ndërqytetës me autobusë, i cili është shumë i prekur nga pandemia e Covid-19. Këtë e tha për radion “Darik” Zv.Ministrja e punës dhe politikës sociale Zornica Rusinova.  Që nga 1 korriku të punësuarit..

botuar më 20-05-30 3.40.MD