Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nën 30% prej bullgarëve jetojnë në fshatra

Foto: BGNES

Në fund të vitit 2019 171 fshatra në Bullgari janë pa popullsi, ndërsa 446 kanë nën 9 banorë, tregon statistika kombëtare. Akoma 26 vendbanime të reja janë shpopulluar në krahasim me 2018-ën. Vendet e shpopulluara janë më shumë në regjionin malor Gabrovo – 182. Pas kësaj janë regjionet Veliko Tërnovo dhe Kërxhali, përkatësisht me 143 dhe 39 fshatra të shpopulluara. Në vend ka 257 qytete, kurse fshatrat janë 4 998. Ka një fshat të ri Sveti Konstantin në rrethin e Pazarxhikut. Më shumë janë fshatrat ku banojnë nga 101 deri në 200 veta – gjithsej 722.

Fshati me më shumë banues është Llozen afër kryeqytetit të Sofjes me 6168 veta. Ai është më i populluar nga mbi 145 qytete në Bullgari. Qyteti me popullsi më të paktë është margaritari turistik Mellnik me 177 banorë.

Më shumë nga rubrika

Ulje minimale në numrin dhe përqindjen e infeksioneve të reja Covid

4522 persona u infektuan rishtazi me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. 18 për qind e 25 040 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. 85.60 për qind e pacientëve të sapo diagnostikuar nuk janë vaksinuar. Krahasuar me..

botuar më 21-10-21 9.04.PD

Kërkesa për një certifikatë të gjelbër është në fuqi që nga 21 tetori

Urdhri i Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov hyri në fuqi në orën 00.00 të 21 tetorit. Sipas tij vendoset një kërkesë për një “certifikatë të gjelbër” për Covid-19. Certifikata do të jetë e nevojshme për të hyrë në dyqane të mëdha tregtare..

botuar më 21-10-21 5.05.PD

Parashikimi i motit për 21 tetorin

Të enjten do të jetë kryesisht me diell, deri në mesditë në viset e ulëta dukshmëria mund të zvogëlohet, por shpejt do të përmirësohet. Temperaturat maksimale ditore do të arrijnë midis 17 dhe 22 °, për Sofjen - deri në 19. Mbi bregdetin e..

botuar më 21-10-20 8.10.MD