Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Më 1 qershor dorëzohen çmimet “Molla e Artë” për kontribut në mbrojtjen e fëmijëve në Bullgari

Foto: Rrjeti Kombëtar i Fëmijëve

Rrjeti Kombëtar i Fëmijëve i cili bashkon afro 150 organizata civile të fëmijëve dhe të familjeve tek ne, vitin e dhjetë me radhë do të dorëzojë çmimet “Molla e Artë”. Ky dallim jepet për kontribut në mbrojtjen e të drejtave dhe mirëqenies së fëmijëve në Bullgari.

“Gjatë vitit u dalluan dhjetëra heronj të fëmijëve, spitale, bashki, gazetarë, organizata të cilët ndihmuan për përmirësimin e jetës së fëmijëve dhe familjeve”, tha para Radios Kombëtare Bullgare Marija Brestniçka, drejtoreshë e degës “Zhvillim” në Rrjetin Kombëtar të Fëmijëve. 13 kandidaturë konkurrojnë për njohjen “Hero i fëmijëve”, ndërsa në kategorinë e re “Organizata e fëmijëve” u nominuan 10 organizata nga qytete të ndryshme të vendit. “Në fakt heronj janë të gjithë të nominuarit dhe krenohemi se vit pas vitit ata bëhen gjithnjë e më shumë”, theksoi zonja Brestniçka.

Fituesit do të shpallen në një ceremoni online Ditën e Fëmijës – 1 Qershor.

Më shumë nga rubrika

Protestë në Bruksel

Bullgarë jashtë shtetit po bëhen gati për “stafetë të protestës”

Protestat me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë dhe të prokurorit të përgjithshëm kanë një jehonë gjithnjë e më të gjerë jashtë shtetit - si mes mediave të huaja, kështu dhe mes diasporës bullgare. Bullgaria mbetet në zemrën e pjesës më të..

botuar më 20-08-01 7.35.PD

Nxënës bullgarë fituan medalje në Olimpiadën Ndërkombëtare të Kimisë

Në Edicionin e 52-të online të Olimpiadës Ndërkombëtare të Kimisë (IChO 2020)morën pjesë 240 nxënës nga 60 shtete. Nxënësit bullgarë fituan një medalje të argjend dhe tri të bronzta. Medaljen e argjend e fitoi Damjan Francov nga Gjimnazi Matematikor në..

botuar më 20-07-31 3.57.MD
Godina e Kuvendit Popullor

Filluan pushimet verore të deputetëve

Deputetët e Legjislaturës së 44-të dolën në pushime verore deri më 2 shtator. Sesioni i ardhshëm i rregullt parlamentargjatë vjeshtës do të jetë në sallën e re të Kuvendit Popullor në godinën e ish shtëpisë partiake në Sofje. Për transferimin e..

botuar më 20-07-31 3.41.MD